Februárban hat havi csúcsra emelkedett az euróövezetben a gazdasági aktivitás, a vírusjárvány kockázatai azonban a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet szerdán közzétett jelentése szerint kétségeket támasztanak a javulás fenntarthatóságával szemben.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összevonásával képzett BMI végleges értéke februárra az előzetessel megegyező 51,6 pontra, hat havi csúcsra, tavaly augusztus óta a legmagasabbra emelkedett a januári 51,3 pontról.
A szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index szerdán publikált végleges értéke 52,6 pont lett, kevesebb az előzetes 52,8 pontnál, de magasabb a januári 52,5 pontnál.
A már hétfőn publikált végleges adatok alapján februárra 49,2 pontra emelkedett a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index a januári 47,9 pontról. A mutató előzetes értéke 49,1 pont volt.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
A kompozit BMI alapján februárban az írországi gazdaság teljesített a legjobban az euróövezetben, a mutató 56,7 ponton 17 havi csúcsot ért el. A francia BMI 52,0 ponton két havi, a spanyol 51,8 ponton szintén két havi csúcsot ért el, míg a német 50,7 ponton két havi mélypontot. Olaszország a némettel megegyező 50,7 pontos teljesítménymutatója viszont négy havi csúcsnak számít.
Az euróövezet megmutatta ugyan ellenállóképességét a koronavírus-járvány zavaró hatásaival szemben februárban, ha azonban mélyebben ásunk bele az adatokba, akkor számos fenyegető probléma jeleire bukkanhatunk
– mondta Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza a felmérés megállapításait összefoglalva. Elmondta: a gazdasági teljesítmény összességében erősödött kissé, elsősorban a belső fogyasztásnak köszönhetően, ami leginkább a szolgáltatóipari aktivitás élénkülésében mutatkozott meg, a feldolgozóipari teljesítménycsökkenés ütemének lassulásával párhuzamosan. A vírusjárvánnyal összefüggésben azonban mind a feldolgozóipari, mind a szolgáltatóipari export csökken, mégpedig növekvő ütemben.
Mindemellett a beszállítói csatornákban fellépő fennakadások a kétségessé teszik a termelési volumen fenntarthatóságát is.
Az olyan szolgáltatóipari ágazatok, mint a szállodai, utazási, szállítási és turisztikai egyre több rendeléslemondásról számolnak be. A növekedés üteme így mind a keresletben és a termelésben várhatóan gyengélkedni fog, ezzel összefüggésben az üzleti várakozások is romlottak a januári 16 havi csúcsról, egyértelműen a vírusjárvány terjedésének a kockázatai miatt – mondta.
Chris Williamson szerint „miközben a már rendelkezésre álló BMI adatok alapján az első negyedévben 0,1-0,2 százalékos negyedéves GDP-növekedésre lehet számítani, az egyre erősödő negatív kockázatok miatt márciusban a gazdasági teljesítmény további csökkenése várható”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.