Drasztikus mértékben csökkent a Sentix frankfurti gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe márciusban az új koronavírus-járvány gyors ütemű globális terjedésének hatására, a globális index pedig egyenesen recessziót jósol.
A Sentix honlapján közzétett felmérés szerint az euróövezet befektetői hangulatindexe 22,3 ponttal mínusz 17,1 pontra, 2013 óta a legalacsonyabb szintre zuhant. A piac a ténylegesnél kisebb csökkenést, mínusz 5,0 pontot várt márciusra az előző havi 5,2 pont, illetve a januári 7,6 pont után.
Egy hónap alatt még soha nem zuhant ilyen nagy mértékben az euróövezeti befektetői hangulatindex azóta, hogy a Sentix 2001-ben elindította a felméréseket.
A mutató mindkét összetevője romlott, az aktuális és a jövőbeni kilátások megítélése is.
Az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő mutató mínusz 14,3 pontra – tavaly október óta a legalacsonyabb szintre – csökkent a februári 4,0 pontról.
A hat hónapra előre tekintő konjunkturális várakozásokat számszerűsítő mutató értéke az előző havi 6,5 pontról mínusz 20,0 pontra zuhant márciusban, ami 2012 augusztusa óta a leggyengébb érték.
A Kínából indult és immár szinte a világ minden országában megjelent koronavírus-járvány, amelyet szigorú és következetes intézkedésekkel próbálnak megfékezni, recesszióba taszíthatja a világgazdaságot a Sentix globális befektetői hangulatindexének tanúsága szerint. A mutató értéke 8,1 pontról mínusz 12 pontra – 2009 júliusa óta a legalacsonyabb szintre – esett. Az aktuális helyzet megítélése 19,3 ponttal, mínusz 8,8 pontra – 2009 novemberi szintre – csökkent, a kilátásoké pedig 21,1 ponttal mínusz 15,3 pontra, ami 2011 októbere óta a legrosszabb érték.
A Sentix történetében még soha nem fordult elő, hogy indexei a világ minden régiójában egy hónap alatt ilyen nagy mértékben csökkentek,
a világgazdaság szinkronizált összeomlását jelezve. Az indexek recessziót jeleznek az euróövezetre, Németországra, Kelet-Európára, Japánra, illetve Ázsia Japán nélküli térségére és Latin-Amerikára, míg Svájc, Ausztria és az Egyesült Államokban esetében pedig lassulást valószínűsítenek.
A márciusi adatok egy gyászos emlékű sorba illeszkednek, a Lehman Brothers pénzügyi világválságot kirobbantó csődjét (2008), a fukusimai földrengést (2011) és az olajár-válságot (2016) felidézve.
A járvány gyors terjedése erőteljesen érezteti hatását a németországi befektetői hangulatindex alakulásán is.
Németországra vonatkozóan a Sentix márciusi befektetői hangulatindexe öthavi mélypontra, mínusz 16,9 pontra csökkent a februári 4,5 pontról. Az aktuális helyzet megítélése mínusz 13,3 pontra csökkent 4,3 pontról, a kilátások megítélése pedig 4,8 pontról mínusz 20,5 pontra.
Kelet-Európában négyéves mélypontra romlott a hangulatindex (mínusz 12,9 pontra) és az aktuális helyzet megítélése (mínusz 10,8 pontra) is, a kilátásoké pedig mínusz 15,0 ponton 2011. decemberi szintre esett vissza.
Az Egyesült Államok esetében is jelentősen csökkentek, de még így is tavaly októberi szinten tartják magukat az indexek. A Sentix befektetői hangulatindexe 20,5 ponttal 0,2 pontra, az aktuális helyzet megítélése ugyancsak 20,5 ponttal, 17,8 pontra, a kilátások megítélése pedig 19,8 ponttal, mínusz 16,0 pontra süllyedt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.