Néhány nap alatt állnak át éttermek százai a házhoz szállításra, pótolni igyekezve kieső bevételeik egy részét, és esélyt adva annak, hogy meg tudják tartani a dolgozóikat. A Wolt ételszállító cégnél a veszélyhelyzet múlt heti bejelentése után kezdték érzékelni a szolgáltatásra jelentkező éttermek számának emelkedését, a második hullám az éttermek 15 óra utáni bezárási kötelezettségének bevezetése után következett. Juhász Alexandra, a Wolt marketingmenedzsere a Világgazdaságnak elmondta: a következő napokban körvonalazódhat, hogy a kereslet hogyan változik. További drasztikus növekedésre pár héten belül számítanak, különösen abban az esetben, ha a kormány intézkedései tovább szigorodnak.
A házhoz szállítók kapacitása most szinte korlátlanul bővíthető, máris nagyon megugrott a hozzájuk jelentkező, egyéb ágazatokban munkanélkülivé válók száma, akik várólistáról bármikor mozgósíthatók.
A talpon maradással próbálkozó éttermek máris szembesülnek azonban a magas áfa hatásával, a helyben felszolgált ételek utáni 5 százalék helyett az elviteles ételek után ugyanis 27 százalékos adót kell fizetni.
Egy belvárosi hamburgerező esetében ez azt jelenti, hogy háromszor annyi hamburgert kell eladni, mint eddig, hogy a bevételből végül ugyanannyi maradjon, illetve még annál is többet, hiszen még komolyabb bevételkiesést jelent, hogy elmarad az italfogyasztás és a korábbi szervizdíj
– érzékelteti a helyzetet Báthory Gergely, a Kertész utcai Kandalló Pub társtulajdonosa. Mint mondja, az áfacsökkentéssel most egy esély lenne arra, hogy az éttermek tudjanak fizetést adni a dolgozóknak.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.