BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb impulzusokat keresnek a piacok

Miközben az európai piacokra az iránykeresés volt jellemző tegnap, az amerikai börzék ralival indították a kereskedést. Az arany menetelése megállíthatatlannak látszik.

Nemcsak menedékeszköz volta miatt veszik a nemesfémet, hanem egy piaci anomália is szűkösséget teremt. Valósággal hullámoztak tegnap az európai részvényindexek: reggel még 3 százalék feletti pluszban nyitottak a börzék a rekordösszegű amerikai fiskális csomag hatására, de a továbbra is aggasztó járványhírek és a kedvezőtlen makroadatok miatt délre már pirosba került a legtöbb európai tőzsde. A rendkívül pozitív amerikai tőzsdenyitás (a Dow több mint ezer ponttal ralizott a magyar börze zárása után) viszont fordulatot hozott, a jó hangulat átragadt Euró­pára is a kereskedési idő végén. Tetemes mínuszból fordultak az olajfajták, a Brent 5, a WTI 3 százalékos veszteséget dolgozott le délután.

Az arany árfolyama eközben már három napja emelkedik, szinte függetlenül a részvénypiaci fel-le mozgásoktól.

Hétfőn az unciánkénti 1500 dollár alatti szintekről indult a rali, és két nap alatt 1600 dollár fölé röpült az árfolyam. Ez azért váltott ki figyelmet, mert a járvány okozta pánik első szakaszában a szokásos viselkedésétől eltérően a nemesfém árfolyama követte a részvénypiaci zuhanást. Akkor a megszigorodott letéti követelményeket és a margin call felhívásokat aranyeladások segítségével teljesítette sok piaci szereplő, ezért esett a kurzus. A rendkívüli volatilitásban az is közrejátszott, hogy az arany piaca relatíve kicsinek számít a többi eszközéhez képest.

Fotó: Frank Rumpenhorst / dpa

A hét elején több svájci aranyöntöde is bezárt a járvány miatt, a csökkenő kínálat híre késlekedés nélkül hatást gyakorolt az árfolyamra. A Londonban kereskedett azonnali árfolyam és a New York-i future árfolyam békeidőben általában megegyezik, szerdán azonban 4 százalékos eltérést mutatott a future árfolyam javára. Ilyen nagy különbséget utoljára a nyolcvanas évek olajválsága alatt láttunk. A divergencia azzal magyarázható, hogy a londoni kereskedés alapegysége a 400 unciás rúd, ezzel szemben ha a nemesfémet New Yorkban szállítják le, az 100 unciás rudakban vagy még kisebb egységekben történik.

A kapacitáshiány miatt azonban nem áll rendelkezésre elég 100 unciás egység.

A future piac üzemeltetője már bejelentette, hogy új, 400 unciás terméket vezetnek be. Az intézkedés véleményük szerint hamarosan zárja majd a nagy eltérést.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.