Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője rámutatott: a tőkepufferek 2020. július 1-jei feloldásával felszabaduló tőke támogatja a bankrendszer hitelezési tevékenységének fenntartását. Az érintett intézményeknek 2022-től három év alatt, fokozatosan kell újra felépíteniük a tőkepuffereket. A tőkepufferek feloldása akár 4500 milliárd forint további hitel kihelyezésére ad lehetőséget a hitelintézeteknek – emelte ki.
Történelmi mélypontjáról kezdett erősödni a forint az MNB közleményére. A jegybank szerda délután jelentette be, hogy egyhetes betéti tender rendszeres meghirdetéséről döntött, az eszköz a bankrendszer likviditásának 0,9 százalékos alapkamaton való lekötésével segíti a hatékonyabb likviditáskezelést.
Hozzátette: az egyhetes betéti tender heti gyakoriságú, 0,9 százalékos kamaton történő bevezetése a bankrendszer likviditásának hatékonyabb kezelését célozza, mivel az elmúlt hetekben a likviditás egyenlőtlen eloszlása alakult ki a bankok között. A tendereken elfogadott ajánlatok mennyiségét a jegybank a likviditási folyamatok alapján határozza meg, az első tender csütörtökön lesz – jegyezte meg.
Jelezte: a lépés meredek kamatemelésnek felel meg, amivel gyakorlatilag megszűnt a kamatfolyosó. Emellett kifejezetten drágítja a forint elleni pozíciók költségét, ennek hatására a forint a 370-es szint közeléből azonnal 365-ig erősödött az euróval szemben.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője is azt emelte ki, hogy a gazdaság későbbi beindulását segíti a tőkepufferek feloldása.
Kérdés, hogy mire tudják majd használni a bankok az így felszabaduló jelentős hitelezési erőforrást
– vetette fel, hozzátéve: feltehetően erősen szelektálnak majd a hiteligénylők között.
Mindehhez az elemző szerint a jövő héten bejelenteni tervezett kormányzati intézkedések adnak majd bővebb támpontot, a kormányzat is a hitelezés beindulását tervezi támogatni, vélekedett. Ugyancsak rámutatott: az egyhetes betéti eszköz fix kamatozású és az O/N (egynapos) betéti eszköz mínusz 5 bázispontos kamatával szemben 0,9 százalékos kamatot fizet, ami jelentős kamatemelésnek felel meg. Ezzel a magyar O/N betéti eszköz kamata elérte a cseh és a lengyel szintet – jelezte.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője azt emelte ki, hogy
az egyhetes betéti eszköz 0,9 százalékon történő bevezetése ténylegesen megemeli a bankközi kamatokat.
A tendereken elfogadott ajánlatok mennyisége a közlemény szerint nem korlátlan, azt a jegybank a mindenkori likviditási folyamatok alapján határozza meg, a lépés nem „érett” kamatemelés.
Az elemző arra számít, hogy a forint továbbra is volatilis marad, bár
a 370 forintos euróárfolyam elérését nem tartja valószínűnek.
Szintén kiemelte, hogy várják egy „figyelemre méltó” kormányzati mentőcsomag bejelentését a jövő hét elején. Ha a gazdasági válságkezelés hatékony lesz, a forint erősödhet. Június végén 350 forintos euróárfolyamot tart valószínűnek az Erste Bank elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.