Az Állami Számvevőszék már egy korábbi, 2019 júliusában publikált elemzésében – amit a 2020-as költségvetés országgyűlési zárószavazása előtt, a Költségvetési Tanács részére készített – is hangsúlyozta, hogy a tervezett tartalékok megfelelő biztosítékot adnak a felmerülő költségvetési kockázatok kezelésére – növelve a költségvetés rugalmasságát, a kormány költségvetési mozgásterét – olvasható az Állami Számvevőszék oldalán.
Az elemzésben az áll: a 2020-as költségvetés egyértelműen hozzájárul a makrogazdasági stabilitás fenntartáshoz, a költségvetésbe tervezett masszív tartalékok pedig megfelelő keretet adnak a váratlan helyzetek kezelésére. Az egészségügyi veszélyhelyzet, a megváltozott körülmények most még inkább rávilágítanak, hogy ennek mekkora a jelentősége.
Hétfőn Magyarország miniszterelnöke a kormány és a gazdasági kamarák vezetőivel egyeztetett az idei költségvetés átalakításáról, ami az egészségügyi veszélyhelyzet, a koronavírus elleni védekezés miatt vált szükségessé.
Orbán Viktor a találkozón kijelentette:
a 2020-as költségvetést hozzá kell igazítani a jelenlegi helyzethez és az év végéig előrejelzett változásokhoz.
A kormányfő emlékeztetett arra is, hogy a jogszabályok lehetőséget adnak az eltérésre az elfogadott költségvetéstől. Rámutatott: a felszabadítható összegekből válságkezeléshez szükséges alapokat kell létrehozni, amik a gazdaság élénkítését is szolgálják.
„A tervezett, rendkívül masszív tartalékok megfelelő biztosítékot adnak a felmerülő költségvetési kockázatok kezelésére„ – így jellemezte tavaly az Állami Számvevőszék elnöke a 2020-as költségvetési törvényjavaslatot. Domokos László a 2020. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat parlamenti vitájában akkor felhívta figyelmet: a gyors ütemű gazdasági növekedés révén folyamatosan bővülő költségvetési bevételek lehetőséget teremtenek felkészülni a jövőbeli, kisebb gazdasági bővüléssel jellemezhető időszakra.
• Ezért figyelmeztetett az ÁSZ a tartalékolása
Domokos László rávilágított: ennek egyik eszköze egy olyan központi változáskezelési tartalék képzése, amely a későbbi váratlan helyzetek, illetve külső ok miatt fellépő gazdasági körülmények (például pénzpiaci hatások) kezelését, valamint kivédését teszi lehetővé.
Lényegében e technika alkalmazása a költségvetési gazdálkodás rugalmasságát képes javítani – vetette fel az ÁSZ elnöke. Hozzátette: a központi költségvetés szintjén alkalmazott tartalékolási és likviditáskezelési eszközök az egyes fejezetek szintjén, valamint a költségvetési szervek esetében is relevánsak.
Mint ismert, az Állami Számvevőszék a vonatkozó törvényi előírásoknak megfelelve folyamatosan nyomon követi a költségvetési folyamatokat.
Az ÁSZ minden évben elvégzi a költségvetés végrehajtásának, a zárszámadásnak ellenőrzését, illetve minden évben elvégzi a központi költségvetésről szóló törvénytervezet véleményezését. Ezen túl
az ÁSZ elemzésekkel támogatja az Országgyűlést, illetve a Költségvetési Tanács munkáját.
Elemzésben foglalta össze az intézmény tavaly júliusban a 2020-as törvényjavaslat zárószavazás előtti értékeléséhez a számvevőszéki szempontjait is. Az ÁSZ arra jutott: a 2020. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslathoz az Országgyűlés Költségvetési Bizottsága által megfogalmazott összegző módosító javaslatok nem befolyásolják az államadósság-mutató alakulását, illetve az államadósság-szabály teljesülését.
Megállapította továbbá, hogy
a tervezett tartalékok megfelelő biztosítékot adnak a felmerülő költségvetési kockázatok kezelésére
– növelve a költségvetés rugalmasságát, a kormány költségvetési mozgásterét.
Korábbi cikkünkben – egy másik költségvetéssel kapcsolatos ÁSZ-elemzés alapján – bemutattuk, hogy a költségvetési tartalékok részletes középtávú tervezése miként járulhat hozzá a költségvetési kockázatok jövőbeli kezeléséhez, valamint, hogy a középtávú költségvetési tervezés a gazdasági szereplők versenyképességét is befolyásolja, a változásokra való felkészülés, valamint a gazdasági tevékenység folytatását ösztönző környezet kialakításán keresztül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.