Nagyszabású pénzügyi programot fogadott el helyi idő szerint szombaton a kanadai parlament a bérek támogatására. A második világháború óta legjelentősebb gazdasági programnak tartott intézkedés a vállatokat és alkalmazottaikat segíti a Covid-19-járvány okozta válság leküzdésében.
A parlament – amelynek az üléseit felfüggesztették – a húsvéti hétvégén rendkívüli ülést tartott a program elfogadása érdekében.
A 73 milliárd kanadai dollár (több mint 17 ezer milliárd forint) értékű segélycsomag révén – a tömeges elbocsátások elkerülése érdekében – kifizetik a vállalatoknak az alkalmazottak munkabérének 75 százalékát.
Justin Trudeau miniszterelnök is részt vett a parlamenti ülésen. Korábban egy hónapig házi karanténban volt a rezidenciájában, miután a felesége SARS-CoV-2 vírustesztje pozitív lett.
Először délután a képviselőház, majd este a szenátus is elfogadta az intézkedést. Trudeau kormányának nincs többsége a parlament alsóházában, de többnapos tárgyalás után az ellenzék is jóváhagyását adta az intézkedéshez. A társas elkülönítés miatt a legnagyobb pártok vezetőin kívül a 338 képviselő közül csak mintegy harmincan vettek részt az ülésen.
A két világháború idején Kanada által meghozott áldozatokra emlékeztetve Trudeau hangsúlyozta, hogy a vírus elleni harc „nem háború”, „de a csata nem kevésbé pusztító és veszélyes”.
A front ott van mindenütt, a házainkban, a kórházainkban, a rendelőintézeteinkben, a zöldségeseinknél, a gyógyszertárakban (...), azok, akik ott dolgoznak, korunk hősei
- mondta a kormányfő, aki figyelmeztetett, „hogy a helyzet romolhat, mielőtt még javulni kezdene”.
Ez a második pénzügyi segélycsomag, amelyet Trudeau kormánya javasolt a válság kezdete óta. Az intézkedés célja, hogy „lehetővé tegye a kanadaiak számára a munkahelyek megőrzését és hozzájutásukat a fizetéshez” – fejtette ki a miniszterelnök, aki szerint a második világháború óta ez a legjelentősebb kanadai gazdasági program.
A 75 százalékos bérkiegészítés március 15-től visszamenőleg hatályos, három hónapra érvényes, és azok a cégek részesülnek benne, amelyek a bevételük legalább 15 százalékát elveszítették márciusban, illetve 30 százalékát áprilisban és májusban
- közölte Bill Morneau pénzügyminiszter.
A kanadai gazdaságban a múlt hónapban egymillió munkahely szűnt meg. Az országban helyi idő szerint szombat este 23 318 igazolt koronavírusos fertőzöttet és 702 halálesetet tartottak nyilván.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.