Az Európai Bizottság a koronavírus-járvány által sújtott vállalatok megsegítését szolgáló tagországi programokat hagyott jóvá, köztük a mintegy 350 milliárd forintos magyar programot – közölte a bizottság pénteken.
A március második felében elfogadott, az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes keret alapján született tagállami intézkedések szükségesek, megfelelőek és arányosak a gazdaságban bekövetkezett súlyos zavar orvoslására.
Összhangban állnak az ideiglenes uniós keretben megállapított feltételekkel – állapította meg a bizottság a magyar mellett az osztrák és a lett programról.
A 350 milliárd forint (körülbelül 1 milliárd euró) összegű magyar állami támogatás a koronavírus-járvány által érintett vállalkozások számára nyújt segítséget közvetlen támogatások, kölcsönök és tőkebefektetési intézkedések formájában, az uniós strukturális alapok felhasználásával.
A program minden olyan vállalkozás, azaz mikro-, kis- és középvállalkozás (kkv) továbbá nagyvállalat előtt nyitva áll, amelyek hozzáférnek az európai strukturális alapokhoz, és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak betudható nehézségekkel küzdenek.
Lettország esetében az uniós bizottság 35,5 millió eurós (mintegy 12,6 milliárd forint) közvetlen támogatási programot hagyott jóvá, amely a mezőgazdasági és halászati szektorban, az élelmiszeriparban és vendéglátóiparban tevékenykedő vállalkozások támogatására szolgál.
Ausztria számára kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatását biztosító garanciaeszközöket hagyott jóvá. Az eszközök a már korábban jóváhagyott 15 milliárd eurós (mintegy 5,3 ezer milliárd forint) osztrák likviditási rendszert egészítik ki.
A koronavírus-járvánnyal összefüggésben az Európai Bizottság március 19-én fogadott el ideiglenes keretet az állami támogatási szabályokra vonatkozóan a gazdaság támogatása céljából. Az ideiglenes keretrendszer 2020 decemberéig van érvényben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.