Bár kikerülték az aknákat az Európai Unió állam- és kormányfői csütörtöki megbeszélésükön, ezzel együtt továbbra sem világos, miképpen finanszírozzák az ezermilliárd euró nagyságrendű majdani programot, amelynek a járvány okozta gazdasági sokkból kell kisegítenie a tagállamokat. A nehéz helyzetbe került Olaszország és Spanyolország olyan támogatást szeretne kapni, amely nem adósítja el még jobban, de a „takarékos” államok – köztük Hollandia és Németország – hitelekben gondolkodnak.
A korábbiaknál békésebb hangnemben zajló egyeztetés mégis hozott annyi eredményt és ígéretet, hogy a látványos összeütközéstől tartó piacok pénteken megnyugodhattak.
Az euró valamelyest erősödött a dollárral szemben, és eltávolodott a jen elleni hároméves mélyponttól. Nem következett be, amitől sokan tartottak: a Standard & Poor’s úgy zárta le Olaszország hitelbesorolásának felülvizsgálatát, hogy nem minősítette le az országot a befektetési fokozat aljára. A Moody’s, amelynél az olaszok hajszálra állnak a bóvlistátusztól, úgy érvelt, hogy a járvány jórészt érintetlenül hagyja Róma értékelését, mert ideiglenes sokkról van szó.
Áttörésre nem is számítottak az elemzők, de a tárgyalási folyamatról többen szkeptikusan vélekedtek. „Az EU sose törekedett a nyúl szerepére a versenyeken. Egy teknős is gyorsabban hoz döntéseket, mint az EU vezetői” – írta jegyzetében Kit Juckes, a Société Générale fő devizastratégája. „A labdát az eurózóna pénzügyminiszterei korábban átpasszolták a kormányfőknek, akik pedig most továbbadták az Európai Bizottságnak” – értékeltek az ING közgazdászai, Carsten Brzeski és Bert Colijn. A múlt heti tárgyalás eredménye, hogy legalább azt az 540 milliárd eurós rövid távú kríziskezelő csomagot sikerült elfogadni, amelyet a pénzügyminiszterek javasoltak perpatvarba torkolló vitát követően.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.