Az idei első negyedévben 1,6 százalékkal nőhetett a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához képest, a 2019. október–decemberi bővüléshez viszonyítva viszont 1,5 százalék lehetett a zsugorodás a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint. A tényadatot pénteken közli a Központi Statisztikai Hivatal.
Az idén összességében 4,5 százalékos visszaesés jöhet, amit ezzel egyező mértékű, 4,5 százalékos felpattanás követhet jövőre.
Mind az idei, mind pedig a 2021-es előrejelzés esetén rendkívül nagy az eltérés az elemzői várakozásoknál, viszont jellemzően minél nagyobb visszaeséssel számol egy szakértő, annál nagyobb mértékű felpattanásra számít. A kormány 2020-as előrejelzése 1,5 százalékponttal optimistább a szakértőkénél, igaz, az elemzők nem számolhattak a következő időszak gazdaságélénkítő intézkedéseivel. A jövő évre várt felpattanás mértéke viszont csaknem megegyezik: lapunk elemzői konszenzusánál harminc bázisponttal derűlátóbb a kormány, és 4,8 százalékos növekedést prognosztizál 2021-re.
Az ipar húzhatta vissza a növekedést az első negyedévben, és a szolgáltatások turizmus-vendéglátáshoz tartozó alágazatai teljesíthettek gyengén – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője azt hangsúlyozta, hogy lendületesen indult 2020, ráadásul Magyarországon számos nem alapvető ágazatot sem kellett leállítani, amire Nyugat-Európában viszont sor került, így a gazdaság is kedvezőbben vészelhette át a korlátozásokat.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője úgy véli, hogy a magyar gazdaság a január–márciusi időszakban még stagnálásközeli helyzetben volt, míg más európai országokban már ekkor is zsugorodó GDP-vel szembesültek. A helyzethez képest kedvező éves alapú mutatót azzal magyarázza, hogy rendkívül magas bázisról kezdett csökkenni a gazdasági aktivitás.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.