Az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének április végi állapotát tükröző részletes jelentését bocsátja ki ma a Pénzügyminisztérium (PM).
A kéthete kiadott előzetes jelentés szerint a járvány elleni védekezés és a gazdaságvédelmi intézkedések következtében az államháztartás központi alrendszere az év első négy hónapjában 727,4 milliárd forintos hiánnyal zárt, áprilisban azonban 104,5 milliárd forintos többlet alakult ki jórészt annak köszönhetően, hogy 249,8 milliárd forint folyt be az uniós támogatásokból.
Április végéig csaknem 400 milliárd forintot tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések.
A PM előzetes jelentése szerint az év első négy hónapjában összesen 313,2 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, az uniós kiadások ugyanakkor megközelítették a 842 milliárd forintot.
Egyelőre 367 milliárd forint éves pénzforgalmi hiány szerepel az idei költségvetésben,
amelyhez képest az első négy havi 727,4 milliárd forint deficit 198,2 százalékot mutat.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) április 22-én közzétett módosított finanszírozási tervében jelentette be, hogy az államháztartás központi alrendszerének idei évre tervezett pénzforgalmi hiánya 367 milliárd forintról 1601 milliárd forintra emelkedett, miután a koronavírus-járványt és gazdasági hatásait mérsékelni hivatott fiskális lépések miatt a kormány a GDP 1,0 százalékáról 2,7 százalékára módosította a 2020-as költségvetés eredményszemléletű hiánycélját.
A módosított pénzforgalmi hiánycéllal számolva az első négy havi deficit 45,4 százalékon állt.
Az Európai Bizottsághoz május elején eljuttatott konvergenciaprogramban azonban 3,8 százalékos GDP-arányos eredményszemléletű hiánycél jelent meg 3,0 százalékos GDP-csökkenéssel kalkulálva. Az ÁKK bejelentéséhez képest a GDP 1,1 százalékával nagyobb hiány 517 milliárd forintos emelkedést jelent.
A bizottság május 6-án kiadott tavaszi gazdasági előrejelzése a GDP 7,0 százalékos idei visszaesését és 5,2 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitet jósol az idei évre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.