BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól teljesít a magyar adóssegítő modell

Az, hogy a tervezettnél kisebb arányban vették igénybe az érintettek a törlesztés felfüggesztését, arra bizonyíték, hogy a magyar családok és vállalkozások anyagi helyzete az utóbbi években megerősödött – erről is beszélt Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára a Világgazdaságnak adott interjújában.

Hogyan értékeli a hitelezési moratórium eddig elért eredményeit?

A kormány egyik első, igen bátor gazdaságvédelmi és családvédelmi intézkedése a veszélyhelyzet kihirdetése után a hitelezési moratórium elrendelése volt. Azért bátor, mert a világon egyedülállóan széles körű adóssághalasztásról határoztunk. A legtöbb országban, így Nyugat-Európában is, jellemzően csak szűkebb kört érintettek a hasonló intézkedések, legtöbbször a bajbajutottak élhetnek fizetési haladékkal. Sehol másutt nem lehet ilyen széles ügyfél- és termékskálára igénybe venni a moratóriumot. Abban is újat hoztunk – eleinte bíráltak is érte minket –, hogy más országok gyakorlatával ellentétben rendkívül hosszú, kilenc hónapos, ráadásul átjárható moratóriumot hirdettünk meg, miközben a legtöbb országban három hónapra szól a mentesülés. Nos, túl vagyunk az első három hónapon, s bár szerencsére ebben a hónapban csaknem teljesen újraindulhat az élet, és megszűnhet a veszélyhelyzet, a gazdaságnak még bizonyosan idő kell arra, hogy a leállás hatásait maga mögött hagyja. Miközben más országokban az érintettek most azon aggódhatnak, hogy meghosszabbítják-e a törlesztések felfüggesztését, a magyar háztartások és vállalkozások ebből a szempontból nyugodtan tervezhetik a talpra állás következő hat hónapját. És még valamiről fontos említést tenni: a pszichés hatásról. A magyar moratórium alanyi jogon jár minden adósnak. Nem azoknak kell szégyenkezve felkeresniük a bankokat, akiknek nehézséget okoz a törlesztőrészletek megfizetése, hanem ellenkezőleg, azoknak, akik büszkén elmondhatják, hogy a jelenlegi helyzetben is vállalni tudják a törlesztést. Ez is nagy különbség. A baloldal megszorításokra és sanyargatásra épülő válságkezelő gyakorlatával szemben ebben a nehéz helyzetben, amikor sokaknak megingott a munkahelyük, megélhetésük, mi segíteni, támogatni igyekszünk a családokat és a vállalkozásokat.

Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára
Fotó: kormany.hu

A hiteltörlesztési moratórium esetében mekkora összeggel számol a kormányzat?

A kormányzat az intézkedéssel a teljes számba vehető hitelállományra, mintegy 7,7 millió hitelszerződés esetében adta meg a lehetőséget a lakossági és a banki ügyfeleknek, hogy a pandémiára tekintettel az év végéig mentesüljenek a törlesztőrészletek megfizetésének terhe alól. Tavaly február végén nagyjából 15 ezermilliárd forint hitelállomány volt a bankok mérlegében, ebből 9,7 ezermilliárd vállalati és 3,8 ezermilliárd lakossági hitelt érintett a moratórium. Ezeknél a hiteleknél a törlesztés felfüggesztésének teljes igénybevétele esetén 3600 milliárd forint maradhat a polgárok zsebében és a vállalatok kasszájában. A gazdaságvédelmi alap tervezésekor nem számolhattunk más összegekkel, hiszen ahogy a járvány lefolyásáról, úgy a lehetőség kihasználásáról sem álltak rendelkezésre adatok.

Most már ismerünk adatokat.

Igen, és így láthatjuk, hogy a jelenlegi igénybevételi szintek mellett az intézkedés közel 2000 milliárd forintot hagy idén az adósoknál. Az, hogy a tervezettnél kisebb arányban éltek a banki ügyfelek a lehetőséggel, arra bizonyíték, hogy a magyar családok és vállalkozások anyagi helyzete az utóbbi években megerősödött. A vírusválság a hazai gazdaságot ereje teljében, a lakosságot pedig jó pénzügyi helyzetben találta. A magyar háztartások 12 százalékos megtakarítási rátája tavaly a legmagasabb volt az Európai Unióban.

A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.