BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már érződött az áprilisi termelői árakon a vírus hatása

Áprilisban 3,7 százalékkal nőttek a termelői árak – olvasható a KSH által közölt legfrissebb jelentésben.

Áprilisban belföldi termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal csökkentek, az ipari exportértékesítés árai 6,1 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel azelőtt. Az ipari termelői árak együttesen 3,7 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszakáét – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az árak alakulását befolyásolták a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok, amelyek hatása a pénz- és árupiacokon (többek között a forint árfolyamváltozásában, illetve a nyers- és alapanyagok világpiaci árában) is érezhető volt, fűzte hozzá a jelentés.

A forint egy év alatt, áprilisra az euróval szemben 10,94 százalékkal (35,13 forinttal) a dollárral szemben 14,84 százalékkal (42,39 forinttal) leértékelődött

Fotó: AFP

Exportban a csaknem 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 7,6 százalékkal nőttek az árak, a járműipar exportárai 10,1 százalékkal,

az élelmiszereké 11,1 százalékkal nőttek forintban.

Belföldön a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar árai alig változtak (0,1 százalékkal csökkentek), a 32 százalékos súlyú energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) árai 2,8 százalékkal estek vissza. A járműipar termelői árai azonban 9,2 százalékkal emelkedtek, az élelmiszeripar termelői árai 7,6 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly áprilisban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.