Egy hónap alatt 16 milliárd forinttal csökkent a támogatott gyógyszerek forgalma.
Áprilisban 42,7 milliárd forintért váltottak ki a betegek vényköteles gyógyszereket a hazai a patikákban, ez 27,8 százalékkal marad el a márciusi értéktől, és 3,4 százalékos visszaesés a 2019-es havi átlaghoz képest
– derül ki a Hiflylabs Zrt. kutatásából. Az eladott gyógyszerek dobozszáma 1,2 millióval marad el az előző év azonos időszakától. Az idei első négy hónap forgalma azonban még így is 11,7 százalékkal haladja meg az előző év hasonló periódusát.
A szakemberek szerint a márciusi nagyarányú forgalomnövekedés az előrehozott vásárlásokból tevődött össze. Az áprilisi gyengébb forgalom annak fényében még hangsúlyosabb, hogy egy év alatt 1,8 százalékos áremelkedés volt a támogatott gyógyszerek körében.
A kutatás szerint az egy lakosra vetített receptköteles gyógyszerköltés átlagosan 4370 forint volt áprilisban, de regionális bontásban igen erős a szórás.
A legtöbbet, 5265 forintot, Csongrád-Csanád megyében adtak ki a betegek, a legkevesebbet, 3629 forintot pedig Nógrádban. Az előbbi megyében 45 százalékkal volt magasabb az áprilisi egy főre jutó gyógyszerforgalom, mint az utóbbiban, márciusban 51 százalék volt a különbség a két szélsőségnek számító megye között. Az áprilisi forgalom csökkenése erősen differenciált regionális bontásban. Jellemzően azoknak a megyéknek a forgalma esett vissza a legjobban, amelyek a legerősebb növekedést produkálták márciusban. Erre a jelenségre jó példa Borsod-Abaúj-Zemplén megye, ahol 29,7, és Heves megye, ahol 28,9 százalékkal mérséklődött a forgalom.
A gyógyszerpiac átrendeződése azt is mutatja, hogy a patikák eredménytermelő képessége jelentősen eltér, egyes gyógyszertárak, hasonlóan a kiskereskedelem sok egyéb ágazatához, akár veszélybe is kerülhetnek.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.