Az alapforgatókönyv szerint nem változik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata a következő hónapokban, de nem zárható ki, hogy a jegybank kamatot csökkent – mondta a Világgazdaságnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Az MNB alelnökváltása a monetáris politikában is változást hozhat: kevésbé komplex, a hagyományos eszközökre – elsősorban az alapkamatra – jobban támaszkodó lehet a döntéshozatal.
A szakértő szerint mivel most az MNB és a piac közötti kommunikáció összecsiszolása zajlik, az elmúlt hónapokban előfordult, hogy egy-egy kijelentést másként értelmezett a jegybank, és másként a gazdaság szereplői. Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője arra számít, hogy az év végén 0,6 százalék lesz az alapkamat, és még 2021 első felében sem változik a ráta. A kamatszint tartását csak váratlan fordulat – mint a forintárfolyam gyors változása – törheti meg, és a rövid futamidejű bankközi kamatlábak is a jelenlegihez hasonló szinten alakulhatnak. Trippon Mariann felhívta a figyelmet: az MNB a ráta tartása mellett foglalt állást, ezért az alapkamat rángatása nem tenne jót a hitelességének.
A Növekedési hitelprogram (NHP) és a Növekedési kötvényprogram (NKP) lehetnek a monetáris politika első számú eszközei, ezekről a friss prognózisok ismeretében szeptemberben dönthet a monetáris tanács
– fejtette ki a CIB Bank vezető elemzője. Az alapkamat helyett a nem konvencionális módszerek használatára, ezen belül is a hitelösztönzőkre fókuszálhat a monetáris politika – erre utalt is a jegybank a júliusi kamatdöntés utáni közleményében. Július közepétől a tízéves hozamok felfelé mozdultak, emelkedtek a felárak, ez indokolhatta az állampapír-vásárlások újraindítását.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.