A koronavírus-járvány terjedésének megfékezésére szigorúbb kormányzati és lakossági intézkedésekre van szükség – hívta fel a döntéshozók figyelmét június 9–10-i ülésének jegyzőkönyvében az Egyesült Államok központi bankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed).
Ha ugyanis a vírus terjedését nem sikerül megfelelőképpen kezelni, elhúzódó recesszióra kell felkészülni az Egyesült Államokban. E pesszimistább forgatókönyv szerint a járvány második hulláma és az ezzel együtt bevezetendő korlátozó intézkedések a GDP további jelentős csökkenéséhez vezethetnek. Ezzel párhuzamosan
a munkanélküliségi ráta ugrásszerű emelkedésére számítanak a Fed pesszimistább tagjai.
A jelek most arra utalnak, hogy visszapattanás kezdődött a gazdasági aktivitásban, ezért a központi bank továbbra is fenn kívánja tartani a jelenlegi monetáris kondíciókat. A Fed az eszközvásárlási programokkal egyelőre képes hatékonyan alacsony szinten stabilizálni a piaci kamatokat,
ez a várakozása szerint legalább 2022-ig a nullához közeli kamatlábakat eredményez.
Hangsúlyozzák azonban, hogy ez kizárólag megfelelő közegészségügyi helyzetben tartható. Az új esetek számának folyamatos emelkedéséből az látszik, hogy a lakosság nem veszi elég komolyan a járványt, nem tartja be a távolságtartási és maszkviselési előírásokat.
Ez a Fed tagjai körében kérdéseket vet fel a monetáris politikával kapcsolatos hosszú távú iránymutatás kialakításának vonatkozásában.
A jegyzőkönyv szerint a Fed tagjai egyetértenek abban, hogy a hitelfelvételi költségek csökkentése érdekében részletesebb útmutatást kell adniuk arról, hogy meddig kívánják fenntartani a jelenlegi kamatlábakat. Azonban nem jutottak közelebb egy olyan esetleges kiegészítő eszközzel kapcsolatos megállapodáshoz, amelyben elköteleznék magukat a kincstári hozam karbantartására korlátlan rövid vagy közepes lejáratú állampapírok vásárlásával.
Számos tag támogatta azt a stratégiát, amelynek értelmében
a Fed ideiglenesen lehetővé tenné, hogy az infláció – mérsékelten – a 2 százalékot meghaladó szint fölé emelkedjen,
és ezzel orvosolja a korábbi alacsonyabb inflációt, míg a gazdaság helyre nem áll a pandémia után. Szerintük ez a megközelítés potenciálisan megakadályozná a Fed-stimulus korai visszavonását – olvasható a jegyzőkönyvben.
Egy ilyen stratégia jelentősen eltérne a Fed által az elmúlt harminc évben alkalmazott gyakorlattól, attól, hogy megelőző intézkedésként – az inflációs nyomás mérséklésére – megemeli a kamatlábakat.
A Fed abban az esetben csökkenti a kamatlábakat, ha a gazdasági növekedés gyenge, hogy a vállalkozásokat befektetésre, a háztartásokat pedig kiadásaik növelésére ösztönözze.
A 2008-as pénzügyi válság óta a Fed a rövid lejáratú kamatlábakat a nullához közeli szinten tartja,
és eszközei elsősorban a hosszú távú kamatlábak csökkentésén alapulnak,
ez megkönnyítette a háztartások adósságainak megfizetését, és ösztönözte az új hitelfelvételt, valamint a kockázatvállalást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.