Átlépte a százezret a babaváró támogatást igénylő családok száma – jelentette be Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára, aki szerint a termék iránti érdeklődés jelzi, hogy a támogatás valós igényre tudott választ adni.
A termék célja, hogy a családalapítás előtt álló párok olyan kezdőtőkét kapjanak a maximum 10 millió forintos összeggel, amely segítséget nyújt a közös út elindításához.
Novák Katalin szerint
az érintettek eddig 784 milliárd forint értékű hitelre szerződtek az ügyfelek a pénzintézetekkel. Az igénylők közül 33 ezer olyan család van, ahol már megszületett vagy úton van a gyermek és így kamatmentessé vált a konstrukció.
Hatszáz családnál a második gyerek is megszületett, ők a 30 százalékos tőketámogatásnak köszönhetően már 6 milliárd forintot bizonyosan nem kell, hogy visszafizessenek. Ezen felül már 54 családnál a harmadik gyerek is megszületett, ők azok, akiknél a szabályok értelmében teljes egészében támogatássá alakul át a babaváró.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy az 5 éves Családi Ottonteremtési Kedvezménnyel, (a CSOK-kal) eddig 145 ezer család 600 ezer tagja élt, a pénzintézetek által folyósított összeg meghaladta a 455 milliárd forintot.
A hitelt 42 ezren új-, 95 ezren használt lakás vásárlására vették fel, míg 8 ezren lakáskorszerűsítésre, vagy felújításra igényelték a kölcsönt. A támogatásban részesülők közel fele 2 gyermekes, 38 százalékuk 3 gyermekes, míg 15 százalékuk nagycsaládos. A programban szereplők összesen 75 ezer gyermek születésére vállaltak kötelezettséget.
A termékek kidolgozásában, azok feltételeinek alakításában szoros az együttműködés a magyar bankrendszerrel
– jelezte Novák Katalin.
Jelasity Radovan, a Magyar Bankszövetség elnöke, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója is azt emelte ki, hogy a két termék ékes példája annak, hogy milyen jól tud a kormányzat és a bankrendszer együttműködni.
A szakember szerint a babaváró hitel ma a bankpiac egyik legsikeresebb, ráadásul legválságállóbb terméke. Ezt Jelasity Radovan szerint az bizonyítja, hogy a koronavírus-járvány idején, áprilisban 46 milliárd forint értékű babavárót helyeztek ki a pénzintézetek, miközben a személyi kölcsön kihelyezés összesen 13 milliárd forint volt.
A veszélyhelyzet idején összesen 160 milliárd forintnyi babaváró hitelt folyósítottak a pénzintézetek.
A termék már indulása óta a legsikeresebb:
a tavalyi év második felében a 470 milliárdnyi babaváró-folyósítás meghaladta a 455 milliárdnyi lakáshitel- és a 280 milliárdos személyi hitel kihelyezést is.
Ilyen segítséget ilyen feltételekkel senki nem kap Európában – hangsúlyozta a Bankszövetség elnöke, aki szerint a kölcsön átlagos hitelösszege 9,7 millió forint, a fő felhasználási cél egyértelműen lakáscélú.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.