Az április–májusi időszakban 1,6 milliárd euró működő tőke (FDI) érkezett Magyarországra, ami több, mint 2019 azonos időszakában – mondta a Világgazdaság kérdésére Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője. A növekedés oka, hogy az FDI lassabban változik, mint más mutatók, a magyar vállalatok tavaly jelentős mértékű beruházást hajtottak végre, és 2020-ra is hasonlóképpen terveztek – ezeket a fejlesztéseket jellemzően FDI segítségével hajtják végre. Tardos Gergely hozzáfűzte:
az első negyedévben 1,2 milliárd euró működő tőke érkezett Magyarországra, ami a tavalyihoz hasonló mértékű, így összességében a járványidőszak alatt eddig nem tapasztalható csökkenés ezen a téren.
Suppan Gergelynek, a Takarékbank vezető elemzőjének az összesítése szerint 2020-ban eddig 300 milliárd forintnál is nagyobb mértékű új beruházásról döntöttek, ennek csaknem 60 százalékát a válsághelyzet kihirdetése után jelentették be. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) júniusi Inflációs jelentésének keretes írása arra hívta fel a figyelmet, hogy a fejlesztéseknek kulcsszerepük lehet a gazdaság talpra állásában. A jegybank közgazdászai figyelmeztetnek, hogy a 2020 és 2022 között ütemezett beruházások egy részéről nem tudni, hogy átütemezik-e őket, vagy esetleg veszélybe került a megvalósulásuk.
Várhatóan mérséklődni fog a működőtőke-beáramlás, mivel a kapacitások kihasználatlanok lesznek, és erre utal az üzleti hangulat romlása is
– magyarázta az OTP Bank szakértője. Az MNB prognózisa ugyan nem jelöli meg a beáramlás szintjét, viszont az előrejelzési horizont egészére pozitív mérleget várnak. Tardos Gergely emlékeztetett: a 2008-as válság előtt régiós összevetésben kevés működő tőke érkezett Magyarországra, a krízis lecsengése után azonban felfutott a beáramlása. A vállalati szektor beruházásait a működő tőkéből finanszírozták Magyarországon a multinacionális vállalatok, ennek köszönhető a 2010-es évekre jellemző erőteljes beáramlás. A szakértő rámutatott: tavaly már lassulást tapasztaltak, azonban még így is a GDP 2 százaléka körüli működő tőke érkezett Magyarországra.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.