BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A beruházások jobban megúszhatták, mint a GDP

Fejlesztési lyuk keletkezhet, amelyből csak 2021 második felében kerülhet ki a szektor.

Tíz százaléknál is jobban eshet a beruházási szektor az idei második negyedévben 2019 azonos időszakához képest – mondta a Világgazdaságnak Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. A bruttó hazai termék (GDP) felhasználási oldalán a fogyasztás kevésbé mérséklődhetett a koronavírus-járvány hatásai miatt, így – a külkereskedelem mellett – a beruházások húzhatták le a GDP-t. A szakértő szerint a szektor teljesítménye az utolsó negyedévben megközelíti az egy évvel korábbit. A Központi Statisztikai Hivatal hétfőn teszi közzé az idei második negyedév beruházási adatait. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a 13,6 százalékos GDP-csökkenésnél kisebb esést vár a fejlesztéseknél,

így a beruházási ráta a korábbi historikus csúcspont közeléből akár tovább is emelkedhet.

A home office-hoz szükséges eszközbeszerzések következtében felfuthattak a gép- és berendezésfejlesztések a második negyedévben, de ez kevés lehetett a szektor megmentéséhez. Az építési fejlesztések sokat eshettek. Az elemző rámutatott, hogy mivel a beruházási boom csúcsa 2018 végén, 2019 elején volt, a bázishatás nem kedvez az idei második negyedéves számoknak.

Fotó: Havran Zoltán / Magyar Nemzet

Mintegy 10 százalék körül zsugorodhat az idén a beruházási szektor, és 2,5 százalékponttal mérsékelheti a GDP-t

– véli Eppich Győző, az OTP Bank elemzője. Korábban magas volt a nettó hitelfelvétel, vagyis a tényleges hitelkihelyezés, de az idei második negyedévre negatív tartományba eshetett, a beruházások jelentős csökkenésére utalva. A moratórium miatt a korábban felvett kölcsönök állománya nem változott számottevően, a hitelezés alapján úgy látszik, hogy az újonnan indított fejlesztések nagyobb mértékben eshettek. Eppich Győző az építési és gépberuházások terén is csökkenésre számít. Virovácz Péter szerint az idei második fél évben és 2021 első felében egy évig tartó beruházási lyuk alakulhat ki, a vállalati beruházások halasztása ebben az időszakban csapódhat le.

A jövő év második felében ismét felpöröghetnek a fejlesztések, mert beindul az uniós helyreállítási alap felhasználása, és a 2021–2027-es EU-s költségvetési időszak pénzeit is elkezdhetik felhasználni.

Az ING Bank szakembere a beruházások idei 5,5 százalékos esésére számít. Palócz Éva 5,3 százalékkal csökkenő idei fejlesztéseket prognosztizál, és arra számít, hogy 2021-ben 4,5 százalékos lehet a bővülés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.