Történelmi mélypontra gyengült a török líra a dollárhoz képest csütörtökön, folytatva a hét eleje óta tartó zuhanórepülést, amelyet nem tudtak megállítani az állami bankok agresszív dolláreladásai.
A dollár csütörtök délután két óra körül 2,63 százalékos pluszban 7,2288 török lírán forgott, de eddigi napi maximumán 7,2844 török lírán is jegyezték, 3,41 százalékkal a szerdai 7,0438 lírás záróérték felett.
A török fizetőeszköz értékének több mint 22 százalékát veszítette el az év eleje óta.
A török bankok az idei év túlnyomó részében agresszív dolláreladásokkal próbálták támogatni a líra árfolyamát, mindeddig meglehetősen sikertelenül.
Az isztambuli értéktőzsdén is jelentősen csökkennek az árfolyamok: délután 3,01 százalékos mínuszban, 1058,89 ponton állt az irányadó index, de napi mélypontján 4,94 százalékos veszteségben is járt.
A török gazdaságot a magas infláció, erős munkanélküliség és nagy devizaadósság is sújtja. Minél gyengébb a török líra árfolyama, annál nagyobb terhet jelent a bankok és a magánvállalatok számára a dollárban felvett hitelek visszafizetése.
Számos elemző arra számít, hogy tartalékainak megfogyatkozása miatt a jegybanknak nem lesz más választása, mint emelni az irányadó kamatot.
Törökország központi bankja legutóbb májusban – tavaly nyár óta kilencedik alkalommal – csökkentett kamatot,
hogy támogassa a gazdaságot és ellensúlyozza a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásait.
A jegybank monetáris politikai bizottsága 50 bázisponttal, 8,75 százalékról 8,25 százalékra vitte le az irányadó, egyhetes repokamatot. Az éves infláció azonban már közel 12 százalékon áll, így a török lírában takarékosokodók mélyen negatív reálkamattal számolhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.