Egyszerre két felülvizsgálattal folytatódik pénteken a magyar államadós-osztályzatok idei hitelminősítői vizsgálatsorozata.
A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings a tavalyi gyakorlathoz hasonlóan 2020-ban is összesen hatszor – egyenként két-két alkalommal – veszi napirendre a magyar szuverén besorolásokat.
A Standard & Poor's és a Fitch Ratings a magyar adósosztályzatok mindkét idei felülvizsgálatára ugyanazt a napot, február 14-ét és augusztus 14-ét jelölte ki, vagyis ez a két cég pénteken végzi el Magyarország államadós-besorolásának idei második vizsgálatát.
A kialakult gyakorlatnak megfelelően a Fitch és az S&P várhatóan éjjel, az európai és a fő amerikai piacok zárása után jelenti be a felülvizsgálat eredményét Londonban.
A Moody's Investors Service idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország először március 27-én szerepelt; legközelebb szeptember 25-én kerül sorra.
A Standard & Poor's a magyar osztályzati kilátás februári javításához fűzött elemzésében még azt jósolta, hogy ha a magyar gazdaságot nem éri külső sokk, a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 3,5 százalék körüli ütemben bővülhet.
A cég azonban április 28-án soron kívül a korábbi stabilra módosította vissza magyar államadósság-kötelezettségek osztályzati kilátását, mindenekelőtt az új koronavírus okozta járvány várható gazdasági hatásaival indokolva a lépést.
A kilátás stabilra módosításának indoklásában az S&P közölte, hogy a Covid-19-járvány kedvezőtlen hatásai miatt az idén 4 százalékos GDP-csökkenést vár a magyar gazdaságban.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy várakozása szerint
az erőteljes magyar makrogazdasági alapmutatók és az ösztönző lépések miatt a magyar gazdaság elviseli a sokkot és jövőre ismét élénk növekedésnek indul, sőt kedvező forgatókönyvek esetén a kilábalás már az idei év második felében elkezdődhet.
A Standard & Poor's közölte: alapeseti előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése 2021-ben elérheti a 4,8 százalékot, bár a későbbi években valószínűleg 2-2,5 százalék körüli ütemeken stabilizálódik.
A Standard & Poor's április végi lépése nyomán a magyar államadós-besorolás kilátása jelenleg mindhárom hitelminősítőnél stabil.
A Moody's Investors Service ugyanakkor az S&P és a Fitch osztályzatánál egy fokozattal alacsonyabb, „Baa3” – a másik két cég módszertanában „BBB mínusz”-nak megfelelő – besorolást tart érvényben Magyarországra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.