Erősíteni kell a kistelepülési önkormányzatok szabályozottságát és korrupció elleni védettségét, a vizsgált önkormányzatok mintegy fele ugyanis nem volt védett a korrupcióval szemben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrzése szerint.
A szervezet honlapján pénteken közzétett közlemény szerint az ÁSZ nyolc önkormányzat által alapított 12 önkormányzati hivatalt és a közös önkormányzati hivatalokat működtető valamennyi, összesen 96 községi önkormányzatot ellenőrzött.
A települések állandó lakosainak átlagos száma 2018-ban 393 volt.
Az önkormányzatok 2018. évi költségvetési bevételeinek átlagos összege 136 millió 587 ezer forint, költségvetési kiadásainak átlagos összege 113 millió 927 ezer forint, a 2018. évi könyvviteli mérleg szerinti vagyon átlagos értéke pedig 421 millió 50 ezer forint volt.
Az önkormányzatok és közös önkormányzati hivatalok szabályos, átlátható és elszámoltatható működésének alapvető feltétele, hogy a képviselő-testületek és az önkormányzati hivatalok rendelkezzenek szervezeti és működési szabályzattal, ami rögzíti a felelősségi viszonyokat, a működés és a feladatellátás részletes belső rendjét, továbbá az önkormányzati képviselő-testület tagjainak és az önkormányzati hivatal köztisztviselőinek a vagyonnyilatkozat-tételéhez szükséges követelményeket.
A vizsgált 96 önkormányzatból 45 képviselő-testülete nem rendelkezett szervezeti és működési szabályzattal.
A vagyonnyilatkozat-tételre kötelezettek körét további hat önkormányzat nem határozta meg, így az önkormányzatok 53 százalékánál nem volt biztosított 2018-ban a szabályos, átlátható és elszámoltatható működés alapvető feltétele, a közpénzfelhasználás során a korrupció elleni védelem.
A 12 közös önkormányzati hivatal harmada nem rendelkezett szabályszerű szervezeti és működési szabályzattal, az érintett közös önkormányzati hivatalok jegyzői nem biztosították a szabályos, átlátható és elszámoltatható működés alapvető feltételeit, ezáltal a közös önkormányzati hivatalok korrupció elleni védelme sem volt biztosított a közpénzfelhasználás és a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás során.
A 12 közös önkormányzati hivatal kétharmadánál a közös önkormányzati hivatal jegyzője nem szabályozta a szervezeti integritást sértő események kezelésének eljárásrendjét, ezáltal pedig nem biztosították az integritást sértő események kezeléséhez a korrupciós kockázatokat mérséklő kontrollok megfelelő kiépítését.
Az ellenőrzés megállapításai alapján az ÁSZ 35 önkormányzat polgármestere és 9 közös önkormányzati hivatal jegyzője részére fogalmazott meg javaslatokat,
melyek alapján az érintetteknek 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.