A technológia segíti az országot, hogy a változó világot a saját képünkre formáljuk, de nem csak mi vagyunk hatással a környezetünkre, hanem a környezetünk is ránk, ahogy ezt a járvány is megmutatta – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a tárca az Innováció – gondolkodj és cselekedj zölden című konferenciáján. Hozzátette, ezért fontosak a klímavédelmi törekvések meghatározása globálisan és országos szinten is. A magyar kormány klíma- és természetvédelmi akciótervének fontos eleme a hulladékgazdálkodási rendszer átalakítása, az energetikai rendszer környezetbaráttá alakítása, a vizek védelme és a közlekedés zöldítése.
Bajnóczi Mihály, Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének versenyképességi szakdiplomatája a rendezvényen a gazdaság zöldítésének uniós kereteiről adott áttekintést. A tavaly decemberben közzétett zöld megállapodás (Green Deal) az unió növekedési stratégiája,
a cél, hogy 2050-re klímasemlegessé váljon a kontinens úgy, hogy közben a növekszik a gazdaság, és az életminőség.
A megállapodás a gazdasági élet minden szegmensét lefedi, az ipari aspektusokat az új európai iparstratégia foglal keretbe – idén tavasszal tették közzé. A stratégia fontos eleme az energiarendszer integrációja, ehhez kapcsolódik a hidrogéntermelés és felhasználás stratégiája, a vegyi anyagokra és épület korszerűsítésre vonatkozó stratégia pedig a múlt héten jelent meg. Az épületkorszerűsítési program jelentősége, hogy
az uniós energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának a 40 százalékáért az épületek felelősek, miközben évente alig egy százalékuk esik át energiahatékonysági korszerűsítésen.
Ezen az arányon kíván javítani a program szabályozással, szabványok kidolgozásával, illetve célzott finanszírozással, tovább az fenntartható építőanyagok piacának bővítésével.
Európai szinten alakultak ágazati szövetségek, amelyek hozzájárulnak az általuk lefedett területek irányainak meghatározásához, teszik mindezt úgy, hogy a közös tudás felhasználásával javaslatokat tesznek az innovációs akadályok felszámolására, a szakpolitikai koherencia javítására, és ezek segítik a nagymértékű projektek finanszírozását. Eddig az akkumulátorok, a mikroelektronika és a műanyag terén alakultak ilyen szövetségek, továbbá a nyáron létrejött a tiszta hidrogén szövetség, szeptemberben pedig a nyersanyagokkal foglalkozó európai szövetség is. A szakdiplomata szerint ezekhez a szövetségekhez való csatlakozás azért is megfontolandó a vállalkozásoknak és kutatóknak, meg széleskörű kapcsolatokra tehetnek szert, összeurópai hálózat részévé válhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.