A súlyosan érintett ágazatokban szükség lehet beavatkozásra, de nem feltétlenül nagy léptékű csomagra, inkább olyan lépésekre, amelyek megalapozhatják a következő évek növekedését – mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője.
Orbán Viktor kormányfő már a nyár folyamán belengette, hogy az ősszel újabb gazdaságvédelmi akcióterv érkezhet, később pedig Varga Mihály pénzügyminiszter azt közölte, hogy szeptember végéig jöhet meg az átfogó csomag. A nagy bejelentés ugyan elmaradt, de az elmúlt hetekben számos gazdaságösztönző intézkedést jelentett be a kormány.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője hiányolja az átfogó csomagot, amely keretrendszert adna a gazdaságpolitikának, valamint kétségesnek tartja, hogy a tavaszihoz hasonló nagy bejelentés lesz az ősszel.
Szerinte az eddigi csepegtetések kis horderejűek a gazdaság egészét tekintve, a gazdasági szereplők aránylag szűk rétegét segítik. Igaz, a költségvetés inkább a vírus elleni védekezés finanszírozására fekteti a hangsúlyt. A szakértő lehetségesnek tartja, hogy a kormány az uniós helyreállítási alap pénzével adna löketet a gazdaságnak, de azt egyelőre nem szavazta meg az Európai Parlament.
A tavaszi gazdaságvédelmi akcióterv felbukkanását vártam az ősszel, elsősorban a bérkiegészítést célzottan, vagy az egyes ágazatok számára, továbbá az állami beruházások felfuttatását – hangsúlyozta Török Zoltán. Az intézkedések keresletösztönzést is tartalmazhatnának.
Ilyen lehetne a rezsicsökkentés, illetve személyi jövedelemadó évek óta levegőben lógó csökkentése.
Az ösztönzések lépcsőzetes bevezetése akár politikai célokat is szolgálhatna 2022 tavaszára – tette hozzá a Raiffeisen elemzője. Regős Gábor aláhúzta: segíteni kellene azokat az ágazatokat, amelyek a korlátozások miatt nem képesek működni.
Ilyen a rendezvényszervezés, a szórakoztatóipar és a turizmus.
Ugyan nem valószínű, hogy lesz ilyen célú lépés, de érdemes lenne megfontolni az önkormányzati beruházások felfuttatását is, illetve támogatni a költségvetés tavaszi átcsoportosításának veszteseit, például a felsőoktatási intézményeket. A Századvég makrogazdasági szakértője felhívta a figyelmet: eddig kiemelkedően fontos lépés a hiteltörlesztési moratórium célzott meghosszabbítása és a szociális hozzájárulási adó csökkentése volt – ez utóbbi viszont a gazdaságvédelmi akcióterv nélkül is megvalósult volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.