BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Augusztusban is kitartott a bérdinamika

A bruttó átlagkereset 391 600 forint volt a nyár végén.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 391 600, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 402 400 forint volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A hivatal tájékoztatása szerint

a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 260 400, a kedvezményeket is figyelembe véve 269 000 forintot ért el a hónap során. A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 9,1 százalékkal emelkedett.

Fotó: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Az év első nyolc hónapjában a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 9,9, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset – összefüggésben a meghatározott szakágazatokban dolgozók bruttó béréből fizetendő járulékok átmeneti mérséklésével, illetve mentesítésével – 10,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képes.

A bruttó átlagkereset a pénzügyi és biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (711 200 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén pedig a legalacsonyabb (250 100 forint).

A bruttó átlagbér a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 429 600, a nők esetében 362 900 forintot ért el, amely a férfiaknál 9,2, a nőknél 10,9 százalékos növekedést jelent egy év alatt. A fogyasztói árak 3,5 százalékos növekedése mellett a reálbérek 6,2 százalékkal emelkedtek az időszak alatt.

Fotó: HELMUT FOHRINGER / APA / AFP) / Austria OUT

Augusztusban 272 millió eurós többlettel zárt a termékek külkereskedelmi mérlege, amivel a tavaly augusztusi és az előző havi eredményhez képest is javulást jelent.

A kivitel volumene 1,5 százalékkal emelkedett

- írja a K&H elemzője kommentárjában.

Ezzel párhuzamosan az importvolumen az előző évhez képest nem változott. Vagyis a termékexport augusztusban élénkült.

A mostani statisztika rendhagyó, ugyanis az előző években általában augusztusban voltak a gyárleállások, ezért a bázisadatok alacsonyak

- Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

Az idén ezzel szemben augusztusban volt termelés, mivel sok gyár már a járvány első hullámában tavasszal leállt, augusztusban pedig már működtek.

Címlapkép: Shutterstock

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.