A koronavírus-járvány és az automatizáció kettős kihívás elé állítja a munkaerőpiac szereplőit – derül ki a Viággazdasági Fórum múlt héten közölt jelentéséből. A munkahelyek jövőjéről szóló tanulmány rávilágít arra, hogy
a munkafolyamatok automatizálásával 85 millió munkahely szűnhet meg öt éven belül,
és az egyes szakmák közötti egyenlőtlenségek a jövőben tovább nőhetnek, amennyiben a szakemberek átképzése nem valósul meg.
A Világgazdasági Fórum az idei munkaerőpiaci előrejelzéséhez 300 nagyvállalatot kérdezett meg, amelyek összesen 8 millió embert foglalkoztatnak. A jelentésből kiderül, hogy a cégek több mint negyven százaléka tervezi azt, hogy munkahelyeket szüntet meg a technológiai fejlődés következtében. Ráadásul, a koronavírus-járvány hatására idén először kevesebb munkahely jött létre, mint amennyi állás megszűnt.
A pandémia által leginkább sújtott iparágakban – az utazási szektorban, az idegenforgalomban, a vendéglátásban és a kiskereskedelemben – többségben fiatal, női munkavállalók dolgoznak, így
az amúgy is fennálló egyenlőtlenségek tovább mélyülhetnek.
A világszerte megnőtt munkanélküliségre megoldást a Viággazdasági Fórum szerint az nyújthat, ha az államok kiterjesztik a szociális védelmi hálót, és a munkahelyüket elvesztettek átképzésének támogatása nyújthat. Jelenleg ezek az erőfeszítések elmaradnak attól, amellyel a munkahelyek megszűnésének gyors ütemét ellensúlyozni lehetne – mondta Klaus Schwab a Világgazdasági Fórum alapítója, és Saadia Zahidi igazgatósági tag.
A technológiai fejlődés hatására 2025-ig 85 millió munkahely szűnik meg, miközben 97 millió új munkakör jön létre.
Az adminisztratív munkakörök iránti kereslet csökken, míg a zöld gazdaság, a mesterséges intelligencia, a mérnöki, a számítástechnikai és a termékfejlesztési területeken új munkahelyek jönnek létre.
A megkérdezett vállalkozások egyre inkább támogatják az új készségek elsajátítását, a veszélyeztetett munkakörökben dolgozók egy részét átképzik.Mostanra a cégek 94 százaléka el is várja a dolgozóitól azt, hogy új készségeket sajátítsanak el a munkahelyen, ami jelentős növekedés a 2018-as 65 százalékhoz képest. A pandémia hatására különösen megnőtt a stressztűrés, a kitartás és a rugalmasság fontossága. A kritikus gondolkodás, az elemzés és a problémamegoldás pedig továbbra is a legfontosabb készségek közé tartoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.