Csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten, de így is nagyon magas szinten maradt, ami arra utal, hogy a munkaerőpiacon alig történt előrelépés,
a koronavírus-járvány miatt munkanélkülivé vált milliók még mindig várják, hogy újra munkába állhassanak.
A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 840 ezer volt az október 3-val zárult héten, ami 9 ezerrel kevesebb az egy héttel korábban mért 849 ezernél.
Elemzők ennél jobb adatot, 820 ezres számot vártak.
A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag – amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat – 13 ezer 250-nel, 857 ezerre süllyedt. Tavaly ilyenkor még 214 ezren állt a mozgóátlag.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma a szeptember 26-val végződött héten 1 millió 3 ezerrel, 10 millió 976 ezerre csökkent.
Elemzők sokkal gyengébb adatra számítottak, 11,4 milliós számot vártak.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 642 ezerrel, 12 millió 112 ezer 250-re süllyedt. Ez még mindig több mint hétszerese az egy évvel korábbi 1,68 milliós számnak.
A jelek szerint a munkaerőpiacon kifutóban van annak hatása, hogy a koronavírus-járvány első hullámának lecsengése után újraindították a gazdaságot. A múlt héten közzétett foglalkoztatási jelentés szerint szeptemberben 661 ezerrel nőtt a nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, ami május óta a legkisebb érték.
A járvány kezdete óta 22,2 millió ember vesztette el állását, és nagyjából felük még mindig munkanélküli.
Közgazdászok arra számítanak, hogy tovább lassul a foglalkoztatottság növekedésének üteme a következő hónapokban, különösen akkor, ha nem indítanak újabb kormányzati gazdaságösztönző programot.
A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma.
Az amerikai gazdaság februárban süllyedt recesszióba. Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben, a második negyedévben pedig 31,4 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.