Viszonylag optimistán reagált az amerikai piac pénteken a hírre, hogy pozitív lett Donald Trump koronavírus-tesztje; a határidős jegyzések zuhantak ugyan, a nap folyamán azonban az esetleges újabb ösztönzőcsomag reménye nagyrészt lefaragta a veszteségeket. Ám a helyzet könnyen változhat, mert teljes a bizonytalanság mindkét kérdésben. A hét végén egymásnak ellentmondó hivatalos és félhivatalos jelentések érkeztek az elnök állapotáról, amelyeket a Fehér Ház sorozatos közleményekkel próbált tisztázni. Ami biztos:
Trumpot kórházban kezelik, remdesivirt kap, valamint a Regeneron egyelőre kísérleti fázisban lévő antitestkészítményét, amelyet eddig mindössze 275 páciensen teszteltek.
Úgy tűnik, a bejelentettnél jóval korábban, már szerdán kiderült, hogy fertőzött, és oxigént is kapott a Fehér Házban, mielőtt elszállították a kórházba. A lappangási időt is figyelembe véve különös, hogy az elnök – akit állítólag rendszeresen tesztelnek – a péntek hajnali pozitív eredmény után már aznap tüneteket produkált.
Az ellentmondásos hírek miatt nem tudni, hogyan alakul Trump állapota nem egészen egy hónappal az elnökválasztás előtt. Ha veszélyben van az egészsége, „akkor az túl sok bizonytalanságot szül ahhoz, hogy a piacok egy vállrándítással elintézzék” – mondta a Reutersnak William Delwiche, a Baird befektetési stratégája. Ha elhúzódik a bizonytalanság, akkor elsősorban a technológiai, valamint a jelenleg felkapottnak számító papíroknál várható eladási hullám. Az olajárak is több mint 5 százalékkal estek pénteken a határidős jegyzéseken, a Brent 5,21, a West Texas Intermediate (WTI) pedig 5,4 százalékkal lett olcsóbb. A befektetők aggódnak a kereslet miatt is, jóllehet az amerikai energiaügyi minisztérium szerint már a harmadik egymást követő héten csökkentek az olajtartalékok az Egyesült Államokban.
Stabilizáló hatással lenne a piacokra egy új ösztönzőcsomag, ám annak a sorsa is kétséges. Mivel kétévente újraválasztják a teljes képviselőházat, a törvényhozók a hét végén elhagyták a fővárost, hogy belevessék magukat a kampányba. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy nem térhetnek vissza Washingtonba szavazni – ehhez azonban előbb Nancy Pelosi házelnöknek meg kellene állapodnia Steven Mnuchin pénzügyminiszterrel az újabb segítségről. A két fél álláspontja között egyelőre több százmilliárd dolláros szakadék tátong, de Pelosi pénteken ismét optimistán nyilatkozott, és ez megnyugtatta a piacokat.
Mindig meg kell találnunk az utat, ez a kötelességünk, és hiszem, hogy így is lesz
– mondta a demokrata politikus az MSNBC-nek. A képviselőház még csütörtökön este el is fogadott egy 2200 milliárd dolláros csomagot, de Mnuchin ajánlata megállt 1600 milliárd dollárnál.
Ha mindez még nem lenne elég, a vártnál rosszabbul alakultak szeptemberben a foglalkoztatási adatok is, ami azt jelenti, hogy jelentősen lelassult az amerikai gazdaság talpra állása. A Wall Street által várt 800 ezer helyett 661 ezerrel nőtt a nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak száma az augusztusi 1,489 milliós növekedés után. Ez normális körülmények között a robusztus munkaerőpiac jele lenne, a koronavírus-válság után azonban „egyszerűen nem elég” Nick Bunker, az Indeed álláskereső gazdasági kutatási igazgatója szerint.
Ez a jelentés nagyon aggasztó. Nem vagyunk ott, ahol lennünk kellene, és nem is haladunk elég gyorsan a jó irányba
– mondta a CNBC-nek. A helyzetet csak némileg szépíti, hogy a munkanélküliségi ráta viszont a vártnál nagyobb mértékben csökkent, 7,9 százalék lett a várt 8,2 százalék helyett, az augusztusi 8,4 százalék után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.