BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az emberi élet védelme és a gazdaság fenntartása a járvány alatt a cél

A védekezési kiadások és a gazdaságnak nyújtott támogatások október végére a költségvetés hiánya 2604 milliárd forintra emelkedett.

A második hullámának idején az emberi élet védelme és a gazdaság működőképességének fenntartása a kormány legfőbb célja a járvány. A központi költségvetés ezért továbbra is maradéktalanul biztosítja az egészségügyi védekezéshez és a gazdaságvédelmi intézkedésekhez szükséges forrásokat – írja a Pénzügyminisztérium közleményében.

A védekezési kiadások és a gazdaságnak nyújtott támogatások, valamint az uniós fejlesztések előfinanszírozása eredményeként

október végére a költségvetés hiánya 2604 milliárd forintra emelkedett.

2020 első tíz hónapjában az államháztartás központi alrendszere 2604,2 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2140,0 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 25,7 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 489,9 milliárd forintos hiányt értek el. Az előző év azonos időszakában a központi alrendszer hiánya 575,4 milliárd forintot tett ki. 2020 októberében a központi alrendszer 333,9 milliárd forintos hiánnyal zárt, mely 62,1 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbi összegnél.

Fotó: FRANK HOERMANN / SVEN SIMON / DPA PICTURE-ALLIANCE / AFP

2020 októberében 88,0 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe. Így a 2020. évi tízhavi bevétel összesen 997,4 milliárd forintot tett ki, ugyanakkor ezen időszakban az uniós kiadások meghaladták az 1642,0 milliárd forintot.

Idén október végéig 593,3 milliárd forintot tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések. Emellett a hazai kiadások közül az év első 10 hónapjában kiemelhetők a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált

  • versenyképesség-növelő támogatásra (165,0 milliárd forint) és a kiemelt közúti projektekre (200,2 milliárd forint) fordított források,
  • illetve, a Turisztikai fejlesztési célelőirányzatból (196,3 milliárd forint) és a közúthálózat fenntartására és működtetésére (84,7 milliárd forint) kifizetett források.
  • Jelentősek továbbá a Falusi Útalapból (82,0 milliárd forint), a Beruházás ösztönzési célelőirányzatból (53,5 milliárd forint), a közúthálózat felújítására (37,4 milliárd forint), valamint a Modern Városok Program céljaira (35,9 milliárd forint) folyósított összegek. Jelentős összeget fordított a költségvetés a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatására (33,6 milliárd forint) és a Magyar Falu Program alprogramjainak támogatására (34,0 milliárd forint) is.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.