BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ipar a sínen tartja Európát

Az újabb, járvány miatti korlátozások kevesebb kárt okoznak az európai gazdaságnak, mint a tavasziak, és elsősorban a szolgáltatási szektort érintik.

A korlátozások súlyos károkat okoznak a szolgáltatási szektorban, de a feldolgozóipart és a munkaerőpiacot kevésbé érintik – ez derül ki olyan alternatív mutatókból, mint a kamionok futásteljesítménye, a munkába és a szórakozóhelyekre megtett út, vagy az éttermi foglalások száma. A Financial Times szerint ezek kevésbé átfogók, mint a hivatalos statisztikák, de pontos képet festenek. Az adatokból az derül ki: több ember jár munkába, mint tavasszal, a járvány első hulláma idején, és nincs fennakadás az iparban.

A kormányok arra összpontosítanak, hogy működésben tartsák a gazdaságot, és a szabadidős tevékenységet, valamint a kiskereskedelmi forgalmat korlátozzák”

– hangsúlyozta Bert Colijn, az ING közgazdásza.

A szórakoztató-központok és a plázák látogatottsága zuhant november első hetében a Google telefonadatai szerint. Ez ott volt látványos – például Franciaországban és Írországban –, ahol bezártak minden, nem alapvető szükségleti cikket árusító boltot. A csökkenés kisebb a Németországhoz hasonló helyeken, ahol kevésbé szigorú a karantén. Vannak olyan országok, mint Spanyolország és Olaszország, ahol országos korlátozások helyett a kijárási tilalom és a helyi lezárások elegyét alkalmazzák.

Fotó: VG

A gyárak működnek, az építkezések is folytatódnak a legtöbb európai országban, így a munkába járás sehol nem esett vissza a tavaszi szintre. Franciaországban 30 százalékkal csökkent a hónap első hetében – ez a tavaszinak csupán a fele –, Németországban pedig alig változott a gazdaság nyári megnyitásakor elért csúcshoz képest. Ana Boata, az Euler Hermes vezető makrogazdasági kutatója úgy véli: a negyedik negyedévben az új korlátozások hatására a talpra állás „elhúzódhat ugyan, de nem siklik ki”. Előrejelzése szerint az év utolsó három hónapjában az eurózóna GDP-je negyedéves bázison 4 százalékkal fog zsugorodni. Ám figyelmeztetett: nő a hosszú távú negatív hatások veszélye, több vállalat mehet csődbe, emelkedhet a munkanélküliség és a bankszektorra nehezedő nyomás.

Az európai gazdaság pajzsa az exportorientált feldolgozóipar. A német kamionok futásteljesítményét mérő index szorosan összefügg az ipari termeléssel, és erős maradt november első hetében is. Az európai ellátási lánc a kapacitása 94 százalékán működik a Shippeo logisztikai platform szerint, amely valós időben követi a szállítmányozási adatokat, valamint az erőművek kibocsátását. Az ellátási lánc zavartalanságához nagyban hozzájárul, hogy a tavaszi gyakorlattól eltérően most nyitva maradtak az uniós határok az áruforgalom előtt.

A kereskedelmi forgalom volumenét jól tükrözik a Kína, valamint Kelet-Ázsia és Európa között hajókon szállított konténerek után fizetett díjak, amelyek a Freightos Baltic index szerint folyamatosan emelkedtek októberben és november elején is.

Az ipar talpra állása egyelőre szilárdnak látszik, és a különbség az ágazat és a szolgáltatási szektor között a következő hónapokban várhatóan tovább nő majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.