Magyar fejlesztést is jelöltek élelmiszer-kategóriában az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) idei innovációs díjára. A PrO4Bake nevű fejlesztés azt a célt szolgálja, hogy optimalizálja a pékségek termelési folyamatait, csökkentve az élelmiszer-hulladékot és minimalizálva az energiafogyasztást. Az előzetes becslések szerint alkalmazásával
egy átlagos magyar pékség éves szinten 27 millió forintot takaríthat meg, és csak az energiaköltségeket legalább 5 százalékkal csökkentheti. A veszendőbe menő anyagmennyiség az iparágban általában 5 és 10 százalék között van, ennek a 70-90 százaléka megtakarítható a fejlesztéssel.
Az egyik nagy nehézség a finom pékárunál, hogy ha megsütik, és nem fogy el aznap, akkor a szemétben köt ki, tehát fontos a forgalom pontos meghatározása. Vannak ugyan átlagszámok, de a fogyasztást nagyon sok tényező befolyásolja – például az időjárás, az iskolaidőszak, hogy van-e rendezvény a környéken. A pékségek tapasztalati alapon terveznek, de az említett információkat össze lehet gyűjteni, és a mesterséges intelligencia ezeket is figyelembe véve pontosabb előrejelzéseket tud adni – mondta a Világgazdaságnak Sebők András, a PrO4Bake fejlesztés mögött álló konzorcium képviselője. A rendszer öntanuló, tehát minél régebben használják, annál pontosabb előrejelzéseket ad, a pozitív változásnak pedig már az első évben jelentkeznie kell.
A másik sütőipari probléma, amelyre megoldást nyújthat a fejlesztés, hogy a kisebb pékségek is többféle péksüteményt készítenek, de jól össze kell hangolni ezek gyártását, mert a sütés hőmérséklete nem azonos az egyes termékeknél. Ha nincs jól megszervezve a sütés, hosszabb idő alatt tudják előállítani a termékeket, áll a gép, feleslegesen fogyasztják az energiát, s az emberi munkaidő kihasználása sem optimális. Olyan megoldás még nincs a piacon, amely ilyen szinten tudja előre megtervezni a gyártást – ebben egyedülálló a PrO4Bake, mondta Sebők András. A Campden BRI Magyarország élelmiszer-technológiai intézetének vezetője és a konzorcium közös fejlesztése a cég szolgáltatásában lesz elérhető.
A PrO4Bake projekt a prototípus-fejlesztés végénél jár, de még sok üzemi próba van hátra. A tervek szerint 2021 végére befejeződik a fejlesztés, és 2022 második felétől már elérhető lesz a piacon, oktatás is jár majd a szoftver mellé.
Óvatosak vagyunk, mert a tapasztalataink szerint sokszor felbukkannak előre nem látott körülmények, amelyek miatt igazításra, korrigálásra szorulhat egy-egy fejlesztés
– emelte ki Sebők András. Mivel a pékségek teszik ki a legnagyobb hányadát az élelmiszeripari kkv-knak, ezért szerinte fontos ezen a területen elkezdeni a fejlesztést. De maga a gondolkodásmód, az, hogy mesterséges intelligenciával és digitalizációval termelést lehet tervezni, hatékonyságot lehet javítani, s minőséget, megbízhatóságot lehet fokozni, minden élelmiszeripari vállalkozásnak hasznos lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.