Pénteken érkezik a harmadik negyedéves magyar GDP előzetes adata. Az Európából eddig ismert adatok jellemzően pozitív meglepetést okoztak, a vártnál erősebb volt a gazdaság visszarendeződése.
Ezek a fejlemények már beépülhettek a magyar GDP-várakozásokba is.
A bizonytalanság azonban óriási, amit az is jól mutat, hogy a Bloomberg konszenzusa szerint 6,6 százalékra mérséklődhetett a recesszió a második negyedéves 13,6 százalékról, a Refinitiv 5,5 százalékos mínuszt valószínűsít, s emellett tör lándzsát Eppich Győző, az OTP Elemzési Központ stratégája is.
A korábban vártnál erőteljesebb visszapattanás pozitív kockázatot hordozna az idei 6 százalék körüli recessziót jelző prognózisoknál, kérdés, hogy a járvány erőteljes második hulláma miatt fellépő negyedik negyedéves megtorpanás vagy jelentős lassulás mekkora nyomás alá helyezi a GDP-t.
A Központi Statisztikai Hivatal holnap teszi közzé az októberi inflációs adatokat.
A közelmúltban számos meglepetéssel szolgált az árindex: júliusban a várakozásoknál lényegesen magasabb, majd szeptemberben attól érdemben elmaradó adatokat tett közzé a statisztikai hivatal. Októberre a piaci konszenzus 3,1 százalékos inflációt valószínűsít, ami további lassulás lenne az előző havi 3,5 százalékhoz képest.
A mérséklődés egyrészt a bázishatások miatt enyhülő élelmiszerár-emelkedésekre, másrészt az üzemanyagárak kedvező alakulására vezethető vissza. A pénzromlás üteme a következő hónapokban 3 százalék alá csökkenhet. A fő kérdés, hogy az infláció lassulásában mekkora szerepet játszik majd az alapfolyamatokhoz köthető tételek inflációjának lassulása, mivel a monetáris politikai reakciókat inkább ez mozgathatja.
A szokásos heti munkaerőpiaci adatok mellett a szövetségi költségvetés októberi egyenlege, a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe, és ami a legfontosabb, az októberi inflációs mutatók érkeznek az Egyesült Államokból. A várakozások szerint októberben sem erősödött az árnyomás,
az éves bázisú magárindex az előző havihoz hasonlóan 1,7 százalék lehetett.
A leglényegesebb kérdés, hogy miként változott a keresletérzékeny tételek inflációja, amely jobban jelzi a koronavírus terjedésének gazdaságra gyakorolt hatását. Jerome Powell Fed-elnök újra hangsúlyozta a monetáris és a fiskális lazítás fontosságát, és a további monetáris élénkítés lehetőségéről beszélt, ami a kötvényvásárlási program keretében történhet.
A bejelentés már a Fed decemberi ülésén is várható – véli Váradi Beáta, az OTP elemzője.
Ennek esélyét növeli az amerikai választásokat övező bizonytalanság, amely egyben az újabb fiskális élénkítőcsomag elfogadása elé is akadályokat gördít, felértékelve ezzel a jegybank szerepét. A fentiek miatt az inflációs adat akkor válthat ki érdemi piaci reakciót, ha jelentősen túllő a várakozásokon, hezitálásra sarkallva a Fed jegybankárait az élénkítési politikájukkal kapcsolatban. Ennek a valószínűsége azonban igen csekély. Ám ha a vártnál alacsonyabb inflációs adat érkezik, az kényelmes helyzetbe hozza a Fedet a decemberi kamatdöntő ülés előtt, és erősíti a kötvényvásárlási program bővítéséhez kapcsolódó várakozásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.