BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felpattanhatott a magyar gazdaság

Negyedéves alapon tíz százalék feletti rekordmértékben nőhetett a bruttó hazai termék a harmadik negyedévben. Az év egészében 6,1 százalékkal zsugorodhat a magyar gazdaság.

Az idei harmadik negyedévben 5,4 százalékkal maradhatott el a bruttó hazai termék (GDP) az egy évvel korábbitól, a második negyedévhez képest viszont 10,5 százalék lehetett a növekedés a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint (a Központi Statisztikai Hivatal pénteken teszi közzé a magyar gazdaság időszaki teljesítményéről szóló gyorstájékoztatóját). A szakértők szerint idén 6,1 százalékkal zsugorodhat a GDP, ami beleesik a Pénzügyminisztérium (PM) 6–6,5 százalékos és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 5,1–6,8 százalékos GDP-csökkenést előre jelző sávjába. Jövőre 4,5 százalékos növekedést várnak az elemzők, ez az MNB széles, 4,4–6,8 százalékos bővülést jelző intervallumán belül van, de a PM 3,5–4 százalékos prognózisánál lényegesen optimistább.

Ágazatonként eltérő mértékű volt a felpattanás, de szinte mindenhol meredek emelkedést láthattunk

– mondta lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. A fogyasztás érdemben javult, az áruforgalom jelentős többletet mutatott fel, a szolgáltatások külkereskedelme viszont csupán megközelítette a válság előtti szintet, a beruházások pedig egyenesen ronthatnak a GDP alakulásán. A szakértő hozzátette: a járvány második hulláma miatt elkerülhetetlen a W alakú válság, amely még 2021 elejére is áthúzódhat.

Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szintén W alakú kilábalást vár, az idei utolsó negyedévben zsugorodhat a gazdaság teljesítménye. Az újabb lezárások ellenére még mindig reálisnak tűnik a válság előtti gazdasági teljesítmény elérése 2022 harmadik negyedévében, amit a több évig 3 százalék felett alakuló költségvetési hiánnyal támogathat a kormány. Az elemző rámutatott: az idei harmadik negyedévben várhatóan minden idők legdinamikusabb negyedéves alapon számolt gazdasági növekedését láthatjuk majd.

A járműgyártás halasztott megrendeléseinek pótlása hajthatta az ipart a harmadik negyedévben

– magyarázta Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője. Ugyan a belföldi turizmus gyorsan magához tért, azonban az évente 60 millió külföldi Magyarországra beutazásának a 70 százaléka hiúsulhat meg. A kiskereskedelem a munkanélküliségtől való félelem miatt marad el jelentősen a tavalyi szinttől, a lezárások nyomán ráadásul az elbocsátások száma emelkedhet. Halász Ágnes hozzáfűzte: az építőipari ciklus lefelé ívelt, a lejtmenetet a koronavírus felgyorsította. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a felhasználási oldalon a fogyasztás kismértékben húzta lefelé a GDP-t, míg a beruházások és a külkereskedelem jelentősen csökkentette a gazdaság teljesítményét. Ugyan már november van, azonban az éves előrejelzés még mindig rendkívül bizonytalan. Regős Gábor aláhúzta: egyelőre beláthatatlan a fogyasztók és a vállalatok reakciója a napokban elrendelt járványügyi intézkedésekre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.