A Versenyképesség-növelő támogatási program keretösszege kimerült, de az új pályázatok befogadására további 50 milliárd forint áll rendelkezésre – közölte a Világgazdasággal a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) azután, hogy a Magyar Közlönyben megjelent az újabb forrásemelésről szóló kormányhatározat. A szaktárcánál hozzátették, hogy
a programra eddig 904 cég jelentkezett, a támogatott vállalatok összesen 424 milliárd forintot fektettek be 35 iparágban. Akár már ezek a befektetések is visszaköszönhetnek részben a harmadik negyedéves beruházásokban,
amelyekről holnap közli a tényadatokat a Központ Statisztikai Hivatal.
A harmadik negyedévben 8 százalékkal eshettek éves alapon a beruházások, de a rendkívüli bizonytalanság miatt 5 és 10 százalék között bármekkora lehetett a csökkenés mértéke – mondta lapunknak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Viszonyításképp: az április–júniusi időszakban 9,9 százalékkal csökkent a teljesítmény. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője is arra hívta fel a figyelmet, hogy mennyire nehéz most a prognóziskészítés a beruházások esetében. Mínusz 7,6 százalékra számít, de nem tartja kizártnak, hogy még a második negyedévnél is rosszabb az adat, akár 10 százaléknál nagyobb mértékben maradtak el a fejlesztések az egy évvel korábbitól.
Az Európai Bizottság márciusban lehetővé tette a tagállamoknak, hogy átmenetileg támogatást nyújtsanak a járvány miatt nehéz helyzetbe került kkv-knak, illetve nagyvállalatoknak. A program áprilisi meghirdetése óta a kormány több ízben – májusban, illetve a nyár folyamán is többször – megemelte a keretet.
A legutóbbi döntéssel már 221 milliárd forint áll azon vállalkozások rendelkezésére, amelyeket a járvány súlyosan érintett.
Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki Zrt. vezető kutatója a Világgazdaságnak kifejtette: a program főként a korábban tervbe vett beruházások megvalósításában segítség olyan vállalkozásoknak, amelyeknek nehézségeik támadtak. A szakértő szerint a program alkalmas arra, hogy a fejlődőképes közép- és nagyvállalati kör beruházási aktivitásának a Covid-válságból adódó visszaesését tompítsa. A KKM leszögezte, hogy a kormány továbbra is támogatja azokat a beruházásokat, amelyeken keresztül munkahelyek jönnek létre, vagy lehetővé válik már meglévő munkahelyek megvédése. Matheika Zoltán viszont úgy látja, hogy a vállalati beruházások esésének megállítására vagy rövid távon növekedésbe fordítására a program aligha alkalmas. Érvelése szerint elsősorban nem a középvállalati szegmens iparon belüli pozíciójának erősítéséről van szó, hanem inkább e pozíció stabilizálásáról. Érdemes azonban hozzátenni, hogy
az állam számos programot indított a hazai vállalatok fejlesztéseinek támogatására, ezek összértéke az idei büdzsében elérheti az 500 milliárd forintot.
Az állami beruházások a második negyedévhez hasonlóan visszahúzhatták a fejlesztéseket, lényegesen kevesebb a kiírt közbeszerzés és az önkormányzati beruházások zöme is leállt – jelezte Suppan Gergely. Ugyanerre hívta fel a figyelmet korábban lapunknak Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, aki jelezte, hogy az április–júniusi visszaesésben érdemi szerepe volt a fejlesztési projektek előkészítetlenségének. Németh Dávid rámutatott, hogy míg a fogyasztás és a külkereskedelem magára talált, a beruházások várhatóan nem javultak érdemben, a harmadik negyedévben a GDP csökkenésből 2-2,2 százalékpontot magyarázhat a szektor. Az október–decemberi időszakban a korlátozások ellenére sem valószínű további romlás, ellenben bizakodásra adnak okot a vakcinákról érkező kedvező hírek, így idén 7-8 százalékkal eshetnek a fejlesztések. A K&H Bank szakértője hozzáfűzte: a második negyedévben volt a legmagasabb a beruházási ráta, ami a harmadik negyedévben már csökkenhet, a 2019-es 28 százalék körüli szintről 26 százalékra eshet a mutató. A Takarékbank elemzője is 26 százalékkal kalkulál, a vártnál rosszabb GDP-adat viszont stagnálást is hozhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.