A jövő hét legfontosabb eseménye a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi kamat-meghatározó ülése lesz, de a héten ismerteti a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének október végi, részletes pénzforgalmi adatait is, más statisztikai adatközlés azonban nem szerepel a naptárban.
Kedden tartja novemberi ülését a jegybank monetáris tanácsa.
Az előző, októberi ülésén a testület nem módosította a jegybanki alapkamat 0,60 százalékos szintjét, és a kamatfolyosó sem változott az elemzői várakozásoknak megfelelően. Előző két ülésén a testület ugyancsak változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, miután a júliusi és a júniusi ülésen is 15-15 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, amely ezt megelőzően 2016. május 25. óta állt 0,90 százalékon.
A monetáris tanács megjegyezte, hogy a globális makrogazdasági és pénzpiaci folyamatokat továbbra is főképp a koronavírus-járvány hatásai alakítják, a kockázati mutatók továbbra is magasak.
Az MNB továbbra is laza monetáris kondíciókra számít mind világszinten, mind a térségben.
Pénteken közli a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszerének október végi részletes pénzforgalmi adatait. A november 9-én publikált, előzetes tájékoztatás szerint októberben az államháztartás központi alrendszere 333,9 milliárd forintos hiánnyal zárt, ezzel az év első tíz hónapjában 2604,2 milliárd forintra emelkedett a deficit.
A járvány elleni védekezési kiadások és a gazdaságnak nyújtott támogatások, valamint az uniós fejlesztések előfinanszírozása eredményeként október végére a központi költségvetés 2140,0 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 489,9 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 25,7 milliárd forintos többletet értek el.
Októberben 88,0 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe,
a tízhavi bevétel így 997,4 milliárd forintot tett ki, az uniós kiadások ugyanakkor meghaladták az 1642,0 milliárd forintot. Egy évvel korábban az uniós bevételek 801,0 milliárd forinton, a kiadások 1239,5 milliárd forinton álltak. Idén október végéig 593,3 milliárd forintot tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, októberben 11,9 milliárd forinttal emelkedtek a szeptemberi 28,4 milliárd forint után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.