Bekerültek a szállásadók és az utazási irodák is a második járványhullám miatt elrendelt veszélyhelyzettel elstartoló, november 10-től élő 50 százalékos bértámogatási programba. A hét elején megszületett a megállapodás arról is, hogy a programot január végéig meghosszabbítják. Varga Mihály pénzügyminiszter bejelentése szerint az intézkedés az érintettek kérésére meghosszabbítható – ami beszédes kitétel. Bár a kormánydöntés, illetve az azt hatályba helyező Magyar Közlöny lapzártakor még nem jelent meg, az eredeti megállapodás szerint a meghosszabbított és kibővített bértámogatás határideje ezúttal túlmutat a veszélyhelyzet második etapjának határidején, azaz január 11-én is.
Mindez az érintettek meglátása szerint azt tükrözi, hogy
a pénzügyi kormányzat hosszabb távon tervez a szektor támogatásával, amelyre a gazdaság újraindításában is számít. Ehhez szükséges a vállalkozások fennmaradása és a munkahelyek megőrzése.
A béralapú támogatás nagyobb és szélesebb körű segítség, mint az árbevételpótlás volt a szálláshely-szolgáltatók számára. Az ágazat legnagyobb szakmai szövetségei által kezdeményezett bértámogatási programról gyakorlatilag az utolsó pillanatban született döntés, és oroszlánrésze volt benne annak, hogy az ügy mellé állt a Magyar Turisztikai Ügynökség is – jelezte a Világgazdaságnak Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének elnöke. Nagyon fontosnak tartja, hogy
a kormány úgy tette magáévá javaslataikat, hogy első kézből, a szakmai szervezetekkel tárgyalva tájékozódtak a döntéshozók.
A vendéglátás, szálláshely, művészet, szabadidő és szórakoztatás szektorokra érvényes adó- és járulékkedvezménnyel kombinált 50 százalékos bértámogatás ráadásul nem a minimálbérről, hanem a bruttó bérekről szól, ami kedvezőbb a korábbi szabálynál. A megállapodás még épp a Kurzarbeit kifutása előtt született meg, ezért most azok is számolhatnak vele, akik augusztus végén adták be az érvényes kérelmet a részmunkaidős foglalkoztatás támogatására három plusz egy hónapos foglalkoztatási kötelezettséggel.
A turizmus-vendéglátásban az év eleje hagyományosan a leggyengébb időszak, úgyhogy az első két-három hónapban még egy esetleges újranyitás sem hozna számottevő bevételt a vállalkozásoknak – mutatott rá a következő időszak nehézségeire Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
A bérek felét és a zárva tartás alatt is felmerülő üzemeltetési költségeket továbbra is a munkáltatóknak kell finanszírozniuk, de a közös tehervállalás számottevő segítség.
Az elbocsátásokat elkerülni senki sem tudta, de arról nincsenek még pontos adatok, hogy hány munkavállalót sikerült tovább foglalkoztatni, pontosabban fizetni az elmúlt hónapokban a turisztikai ágazatban, amely a korábbi nyilatkozatok szerint mintegy 400 ezer ember megélhetését biztosította. Varga Mihály most 140 ezer munkahely megvédéséről beszélt. Ebben a fürdőágazatban foglalkoztatottak is benne vannak, mert – mint Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke lapunknak nyilatkozott – e létesítmények a szabadidőszektorba tartoznak. A fürdők 20-30 százalékos létszámleépítésnél tartanak most. Számukra is fontos a meghosszabbított és meghosszabbítható bértámogatás, de a kiemelten tőkeszegény fürdőágazatban a bérköltség másik felének előteremtése és a zárva tartó létesítmények fenntartása továbbra is sok helyen gondot okozhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.