Több mint egy évtizede először csökkentek a fogyasztói árak Kínában novemberben,
miközben a termelői árak visszaesése az elmúlt nyolc hónap legenyhébb ütemére mérséklődött.
A kínai statisztikai hivatal szerdai adatai szerint a fogyasztói árak 0,5 százalékkal mérséklődtek novemberben 2019 azonos időszakához képest.
A fogyasztói árak csökkenésére több mint 11 éve nem volt példa Kínában, ilyet utoljára 2009 októberben regisztráltak, amikor az árindex szintén 0,5 százalékkal esett vissza. Elemzők ezzel szemben 0,8 százalékos emelkedést jeleztek előre az októberi 0,5 százalékos bővülés után, ami szintén 11 éve a legenyhébb adat volt.
Havi összevetésben a fogyasztói árak 0,6 százalékkal estek vissza októberről novemberre, az év elő tizenegy hónapját tekintve pedig 2,7 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához képest. A kínai kormányzat 3,5 százalékos fogyasztói áremelkedést tűzött ki idénre.
Az élelmiszerárak csökkenésében kulcsszerepe volt a javuló sertéshúsellátásnak,
amelynek köszönhetően a disznóhús ára 12,5 százalékkal esett novemberben a tavalyi azonos időszakhoz képest. Az élelmiszerek árát az elmúlt közel két évben elsősorban az ország sertésállományát megtizedelő afrikai sertéspestis járvány miatt megemelkedett disznóhús ára húzta felfelé. Jelentős mértékű csökkenést figyeltek meg novemberben ezen kívül a tojás, a csirke- és a kacsahús árában is.
A termelői árak éves bázison 1,5 százalékkal estek vissza, ami a zsugorodás ütemének enyhülésére utal az előző két hónapban közölt 2,1 százalékos árcsökkenéshez képest. Elemzők az árindex 1,8 százalékos visszaesésére számítottak. Havi összevetésben a termelői árak 0,5 százalékos emelkedést mutattak, míg az év első tizenegy hónapjában 2,0 százalékkal csúsztak vissza 2019 azonos időszakához képest.
Az élelmiszerek és energiaforrások árát nem tartalmazó
maginfláció novemberben is megtartotta az októberben regisztrált, 0,5 százalékos növekedési ütemet.
A kínai gazdasági adatok az elmúlt időszakban a járvány utáni helyreállásról árulkodtak, jóllehet kiolvashatóak bizonyos, a pandémia elhúzódó gazdasági hatásaira utaló egyenetlenségek. A hétfőn közzétett, novemberi külkereskedelmi adatok alapján a kínai export az előrejelzéseket messze meghaladva, az elmúlt közel három év leggyorsabb ütemében bővült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.