Az Ipsos 2020 végén kiadott elemzésében az egyes hírforrásokba vetett bizalom – a fokozódó vírusveszéllyel összefüggő – erősödéséről számolt be. A vizsgálat eredményei szerint megkérdőjelezhetetlen a vírus megélhetésre gyakorolt negatív hatása (ebben 92 százalékos az egyetértés a felnőtt lakosság körében).
A havi rendszerességgel elvégzett kutatás tavalyi záró kérdése a gazdasági szempontok védekezésben való érvényesítésére vonatkozott.
Az egyes lakossági szegmensek korosztálytól, iskolai végzettségtől, anyagi helyzettől függetlenül nagy egyetértésben nyilatkoztak úgy, hogy
a gazdaság megmentése legalább annyira fontos cél, mint az egészség védelme (átlagosan 85 százalék szemben a 13 százalék ellenzővel).
Bár vidék és főváros összehasonlításban szignifikáns eltérés látható, a budapestiek döntő többsége (79 százalék) is egyetért vagy inkább egyetértett a fenti állítással.
A januári kutatási eredmények szerint a vírus második hullámát és az annak következtében hozott kormányzati intézkedéseket a lakosság változatlanul komolyan veszi.
„A Covid-19 mostanra megjelent a közvetlen környezetünkben is. Szinte nincs már olyan magyar lakos, aki ne ismerne közelről vagy legalább látásból koronavírus által fertőzött, akár súlyosan megbetegedett személyt. A lakosság az ünnepek alatt is igyekezte kerülni a családi, baráti találkozókat, és a gyermekeket is távol tartani minden személyes érintkezéstől. Ezzel összefüggésben tovább gyengült és negatív rekord közeli szintet mutat a rendezvényen való részvételi- és az utazási hajlandóság.” – osztotta meg tapasztalatait Földes Annamária, a kutatás vezetője.
Magyarországon jelenleg százalékos a maszkviselés aránya, melyhez hasonló magas érték nem volt mérhető a Covid-19 vírus tavaszi megjelenése óta. Az országos átlagot is meghaladó szint a fővárosi lakosok (98 százalék) valamint a legidősebb, 60 év feletti korosztály körében mutatható ki (97 százalék).
A nők továbbra is nagyobb óvatosságot mutatnak a védekezés tekintetében, mint a férfiak, kivéve a tömegközlekedési eszközök használatát illetően.
Nemtől függetlenül 48 százalék nyilatkozott úgy, hogy kerüli ezt a közlekedési módot, melynél ugyanakkor az év első felében jóval magasabb értékeket mért az Ipsos.
A kutatás ismét kitért a járvány leküzdésére, illetve a Covid-19 utáni újrakezdésre. Fél évvel korábban még a vakcina megérkezésétől várta a lakosság legnagyobb hányada a járvány lezárását (26 százalékos említés júniusban), míg jelenleg a kormány, illetve a járványügyi hatóság hivatalos bejelentését is fontosabbnak vélik a kérdésben a magyarok, mint a védőoltás puszta elérhetőségét.
A 9 százaléknyi „egyéb” kategóriájú válaszok között többségben vannak a fertőzöttek és elhunytak napi számának, valamint a személyes környezetben tapasztalt megbetegedési vagy halálesetek előfordulásának drasztikus csökkenésére vonatkozó utalások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.