A hazai befektetési alapok is profitálni tudtak a novemberi tőkepiaci raliból, a szektor összvagyona egyetlen hónap alatt 3 százalékkal hízott, ezzel október után újabb csúcsot döntött, és megközelítette a 8 ezermilliárd forintot – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból.
Az alapkezelőknél fialtatott megtakarítások eszközértéke 7946 milliárd forintra rúgott a hónap végén, a 233 milliárd forintos gyarapodás csaknem a háromszorosa az októberben elért 83 milliárdos bővülésnek.
A befektetők ismét tetemes mennyiségű pénzt bíztak a portfóliómenedzserekre, az előző havi 101 milliárd forint után 85 milliárd forintos tőkebeáramlást regisztrálhattak az alapok. A vezető szerep ezúttal mégis a hozamoknak jutott, a Joe Biden győzelmét hozó amerikai elnökválasztással, valamint a koronavírus-vakcinák megjelenésével ugyanis lényeges kockázati tényezők árazódtak ki a tőkepiacokról. Az MSCI fejlődő piaci részvényindexe 9,3, a fejlett piaci indexe pedig 12,7 százalékot emelkedett. A magyar tőzsde még az előbbieken is túltett: a BUX bő 20 százalékot ralizott novemberben. A piaci hurráoptimizmus az alapok hozamában is lecsapódott, az árfolyamok emelkedése 180 milliárd forinttal gyarapította az összvagyont. Kisebb szépséghibát csak a devizamozgásokon elért veszteség okozott, mivel 32 milliárd forinttal apasztotta a befektetők vagyonát.
A hónap sztárjai a részvényalapok voltak, a 34 milliárd forintnyi friss lekötést 80 milliárd forinttal fejelték meg a ritka bőkezű hozamok, így 9 százalékos bővüléssel 1388 milliárd forintra emelkedett a tőzsdei eszközökben lévő összvagyon, és augusztus óta negyedik egymást követő hónapban döntött rekordot.
Jó hónapjuk volt a részvényekből szintén csemegéző vegyes alapoknak is, eszközértékük csaknem 3,5 százalékkal emelkedett. A megtakarítók 11 milliárd forinttal növelték itteni kitettségüket, a deviza- és árfolyammozgások pedig további 40 milliárd forinttal gyarapították a megtakarítások értékét.
A vegyes alapokban november végén már 1550 milliárd forintot kezeltek, ez rekord a terméktípus történetében, az eszközérték meghaladja a kötvényalapokét.
Az utóbbiaknak ezzel együtt sincs okuk a szégyenkezésre. Az árfolyam-emelkedést és a felhalmozott hozamokat ugyan kioltotta a devizahatás, ám a kötvényekbe fektető alapok a tetemes, 20 milliárd forint feletti tőkebeáramlásnak köszönhetően így is 1,6 százalékos növekedést értek el.
A piaci kockázatok enyhülése segítette az ingatlanalapokat is, a legnagyobb termékkategória eszközértéke 2 százalékos vagyonbővüléssel szintén minden eddiginél magasabbra, 2293 milliárd forintra ugrott.
A növekedést a július óta egyre intenzívebb forrásbevonás mellett a szépen fialó hozamok is támogatták.
A származtatott alapokból ezúttal pénzt vettek ki a befektetők, a kiáramló hétmilliárd forint tőkét azonban bőségesen ellensúlyozta a befektetési jegyeken elért 21 milliárd forintra rúgó hozam, így az ingatlanalapokéhoz hasonló, közel 2 százalékos bővülést regisztrált az eszközkategória. A fentiekhez képest jóval kisebb vagyont kezelő garantált és pénzpiaci alapok zsugorodása folytatódott az ősz végén is, különösen az előbbi 15 milliárd forintos vagyonvesztése tetemes.
A rendkívül szélsőséges 2020-as évben a hazai abszolút hozamú alapok teljesítménye is erőteljesen változó volt, a legjobb éves teljesítményt az MKB Rotunda Abszolút Hozamú Befektetési Alap érte el 29,2 százalékos hozammal. Az alap féléves viszonylatban is tetemes, mintegy 18 százalékos teljesítményt könyvelhet el – derül ki az MKB-Pannónia Alapkezelő közleményéből. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.