Januárban – ahogy az lenni szokott – számos változás történt az adórendszerben, ezek jelentős része könnyítést tartalmaz. Az új lakások értékesítésének áfamértéke a 27 százalékos alapsávból az 5 százalékos kedvezményes kulcs alá került – az igénybevételhez idei szerződés szükséges. A családi otthonteremtési kedvezményt igénybe vevő gyermekes családok illetékmentesen vehetnek akár új, akár használt lakást.
Emellett pedig csaknem 1,5 millió államigazgatási ügy intézése válik ingyenessé.
A pálinka bérfőzetése és magánfőzése ugyancsak adómentes lesz évi 86 liter párlatig.
Az adóeljárási területen kedvező változás, hogy a magánszemélyek idén félmillió forint helyett már egymillió forint adótartozás esetén is igényelhetnek 12 havi automatikus részletfizetési kedvezményt, a személyi jövedelemadóra és a szociális hozzájárulási adóra pedig félmillió forintig kérhető 12 havi pótlékmentes részletfizetés.
A vállalkozások számára nagy lépés lesz, hogy az Európai Unióban az elsők között kezdi el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyártól az áfabevallások készítését, amikor – az szja esetében bevált módon – a rendelkezésre álló adatok alapján bevallási tervezetet készít az ügyfeleknek, akiknek – ha azt elfogadják – további teendőjük nincs a bevallással.
A kisvállalati adó (kiva) mértéke 12 százalékról 11 százalékra csökkent január elsejétől, ráadásul szélesedik azok köre, akik igénybe vehetik, hiszen a belépési szint felső korlátja 1 milliárd forintról 3 milliárdra emelkedik, és 6 milliárdos bevételig minden cég tagja maradhat a „klubnak”.
A kivások száma egyébként szépen gyarapodik: a Pénzügyminisztérium immár szokásos tájékoztatási kampányának köszönhetően december 27-ig 7400 cég jelezte, hogy a számára kedvezőbb foglalkoztatás- és beruházásösztönző adófajtát választja. Az év kezdetével megszűnt a fejlesztési tartalék 10 milliárd forintos felső határa, így a nyereség teljes összegéig érvényesíthető adókedvezmény a beruházások után.
Ráadásul a fejlesztési adókedvezmény a kisvállalkozásoknál már akár 200, a középvállalkozásoknál pedig 300 millió forintos beruházás esetén igénybe vehető. Januártól az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszerbe (EKÁER) már csak a kockázatos termékek szállítása esetén kell bejelentést tenni – ez mintegy 150 ezer vállalkozás adminisztrációs terheit csökkenti. A kezdő vállalkozások a korábbi fél év helyett egy évig vehetik igénybe az adóhatóság speciális, személyre szabott segítségnyújtását, az úgynevezett mentorálást.
Lesznek azonban kellemetlen lépések is: például Magyarországnak alkalmaznia kell a dohányadó irányelvszabályait. A kormány az intézkedést addig halasztotta, amíg erre lehetősége volt, ám január 1-jétől két lépésben már köteles megemelni a dohánytermékek jövedéki adóját. Ezáltal 2021. április 1-jén a jövedéki adó mértéke eléri az EU által megkövetelt legalacsonyabb szintet. Emellett az egészségügyi járulék havi összege 8000 forintra emelkedett, napi összege pedig 270 forint lett.
Továbbá a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) esetében a 3 millió forint feletti ügyleteknél a katás vállalkozásokat alkalmazó cégeket 40 százalékos adó terheli.
A Pénzügyminisztérium értékelése szerint az EU egyik legegyszerűbb és legkisebb adóterhével járó adófajtája továbbra is segít mintegy 340 ezer kisvállalkozáson, ám azoknak nem biztosít tovább kedvezményt, akik mindössze néhány cégnek nyújtanak nagy értékű szolgáltatást, illetve lezárja a nagyobb piaci szereplők előtt a lehetőséget, hogy alkalmazottaikat katás vállalkozásba kényszerítve optimalizálják adó- és járulékfizetésüket.
Az önkormányzati adók terén is számos változás történt.
A bírálatok ellenére érvénybe lépett az a rendelkezés, amely szerint mintegy 800 ezer vállalkozás esetében 2021-ben megfeleződik a helyi iparűzési adó (hipa) maximális mértéke. Így legfeljebb 1 százalékos adóval számolhatnak az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a cégek, ahol a foglalkoztatotti létszám 250-nél kevesebb, és a cég árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb négymilliárd forint.
Nincs számottevő visszhangja ugyanakkor annak az intézkedésnek, hogy a gépjárműadóval kapcsolatos feladatok az önkormányzatoktól átkerültek a NAV-hoz. A gépkocsi-tulajdonosoknak az adót továbbra is két egyenlő részletben kell megfizetniük: 2021-ben kivételesen április 15. lesz az első részlet befizetésének határideje, 2022-től azonban visszatérünk a korábbi, március 15-i határnaphoz, a második részlet pedig szeptember 15-ig válik esedékessé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.