Az utóbbi évek egyik legnagyobb áremelését hajtja végre a gyémántbányászatban globális piacvezető brit–dél-afrikai De Beers, miután azt érzékelte, hogy a pandémiát övező bizonytalanság a vakcinák megjelenésével csökkenni látszik. A De Beers az idei első értékesítési ciklusát 5 százalékkal magasabb kínálati árakkal kezdi meg, igaz, csak az egy karátnál nagyobb kövek esetében – értesült a Bloomberg. (A cég évente tíz ciklusban áll vásárlói elé kínálatával.)
A gyémántkereskedelem a vártnál is gyorsabban kelt új életre, a kulcsfontosságú karácsonyi eladások a két fő piacon, az Egyesült Államokban és Kínában erősen alakultak, sokszor a közvetítők által generált kereslet kielégítése is nehézségekbe ütközött.
Az egyedi kategóriákra képzett árakat a De Beers titkosan kezeli, és csak átlagárakat oszt meg a nyilvánossággal, de
iparági források az utóbbi évtized legjelentősebb drágulásáról beszélnek, főképp azután, hogy decemberben már igazítottak 2-3 százalékot az árakon – felfelé.
A járvány tavaszi gyors terjedésekor a piac gyakorlatilag összeomlott, majd bezárt, mind a kereskedők, mind a feldolgozók szüneteltették a tevékenységüket. Akkor a De Beers által értékesített gyémántok átlagára karátonként 119 dollár volt (egy karát = 0,2 gramm), szemben az egy évvel korábbi 159 dollárral.
A cég tavaly az előzetes adatai szerint 2,72 milliárd dollár értékben adott el gyémántot, szemben a 2019-es 4,04 milliárd dollárral.
Tavaly volt idő átgondolni a jövőt, ennek eredményeként meg is változtatja a vállalat a partneri kapcsolatait. A jövőben is nyolcvan bennfentes partnerük lesz – kereskedők és feldolgozók vegyesen –, akiket közel engednek a tűzhöz, nekik adják el közvetlenül a felszínre hozott nyers gyémántokat. Összetételükben lesz majd változás, az viszont marad, hogy a termelést adó országok – Botswana, Kanada, Dél-Afrika és Namíbia – érdekeltségei előnyt élveznek a sorban. A nyolcvanas években egyébként még 300 partnerrel dolgozott a De Beers, ezt szorította le kezelhető szintre. A gyémántvállalat önállóan már nincs a tőzsdén, az őt felvásárló Anglo American bányatársaság papírjait viszont Londonban és Johannesburgban is jegyzik.
A londoni árfolyam a március közepi 1091 pennys mélypontról azóta meredek emelkedéssel kilencéves csúcsára ért a múlt csütörtökön, 2823 pennyre, jelezve, hogy a társaság profitál a nyersanyagárak emelkedéséből.
A De Beers legnagyobb versenytársának, az orosz Alroszának sem ment fényesen tavaly, igaz, amíg a dél-afrikaiak bevételei 33, addig az övéi csak 16 százalékkal estek vissza. Az oroszok a 2019-es 3,34 milliárd dollárról ereszkedtek le 2,81 milliárd dollárra, ebből 2,65 milliárdot képviseltek a nyers-, és 150 milliót a csiszolt gyémántok.
A tavaszi pangás után augusztustól talált magára a piac, s decemberben már az éves forgalom 18 százalékát, 522 millió dollárt tett ki az eladott kövek értéke a Mining.com adatai szerint.
A portál idézi Jevgenyij Agurejevet, aki elmondta, hogy tartják magukat eddigi, maximálisan rugalmas üzletpolitikájukhoz, és az árak stabilitása érdekében csak a keresletnek megfelelő mennyiséget visznek a piacra. Az Alrosza vezérigazgató-helyettese szerint januárban már a korábbi években megszokott mozgások várhatók a gyémántpiacon, a járvány ellenére ismét a kiegyensúlyozottság jellemzi majd az egész évet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.