Amint várható volt, idei első ülésén is 0,00–0,25 százalékon hagyta az irányadó dollárkamatsávot a Federal Reserve (Fed), és más változást sem jelentett be a monetáris politikában. Az amerikai jegybank a gazdaságot segítő értékpapír-vásárlásait is változatlan ütemben és összetételben folytatja. A Fed ezúttal nem közölt friss gazdasági előrejelzéseket, és a decemberi ülése óta közzétett adatok nem szolgáltak olyan biztató fejleményekkel, amelyek a monetáris ösztönzők visszavonására teremtenének kilátást.
Közleményében a Fed megerősítette, hogy továbbra is minden eszközével támogatja a járvány okozta hatalmas nehézségekkel küzdő amerikai gazdaságot, foglalkoztatási és árstabilitási céljai elérése érdekében.
A bank továbbra is havi 80 milliárd dollár értékben kíván állampapírt, és 40 milliárd dollár értékben jelzálogpapírokat vásárolni. A gazdaság kilátásai továbbra is jelentős mértékben a járványtól és a vakcinázástól függnek
– erősítette meg a jegybank.
A koronavírus elleni első vakcinák decemberi engedélyezése óta a Fed döntéshozói közt általánosan az a vélemény alakult ki, hogy a járvány okozta válság végjátékába léptünk, és a második félévtől erős gazdasági növekedés indulhat.
Ezt a reményt erősíti az új elnök, Joe Biden által ígért 1900 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomag is, ugyanakkor eddig még az amerikaiak egytizedét sem oltották be a Covid-19 ellen,
és a döntéshozók azt is gyakran említették, hogy a gazdaságban, főképp a Fed által szorosan figyelt munkaerőpiacon komoly és nehezen gyógyuló sebeket ütött a járvány.
A várt gazdasági növekedés hirtelen lökést adhat az inflációnak is, ami végül elvezethet a monetáris politika szigorításához, de sietnie akkor sem kell a Fednek, mert a tavaly bejelentett új inflációcélzó rendszerben jó ideig tolerálhat két százaléknál magasabb inflációt is. Ezt a stratégiát tegnapi ülésükön meg is erősítették a Fed döntéshozói. Ugyanakkor már az első célzások a szigorításra komoly piaci mozgásokat indíthatnak, de az infláció decemberben csak 1,4 százalék volt, és az inflációs várakozások is mérséklődtek a közelmúltban.
A gazdasági aktivitás és a foglalkoztatás javulásának sebessége mérséklődött az elmúlt hónapokban, és a gyengeség főleg a pandémia sújtotta szektorokban összpontosult
– fogalmazott a bank közleménye.
Mínuszban nyitott és ezt követően is csökkenő tendenciát mutattak a New York-i tőzsde főbb részvényindexei.
A Fed bejelentésének idején
– a 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 1,38 százalékos,
– az S&P 500-as mutató 1,66 százalékos,
– a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 1,20 százalékos csökkenésben volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.