BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarország legfontosabb partnere Németország, a hazai gazdaság stabilitásában

Az elmúlt hét évben 134 nagyszabású német kötődésű beruházás valósult meg 7 milliárd euró, mintegy 2500 milliárd forint értékben Magyarországon.

A magyar gazdaság fundamentumai lényegesen erősebbek a tíz évvel ezelőttinél, és ehhez a német cégek teljesítménye is hozzájárult – hangsúlyozta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára szerdán a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) online térben rendezett 2021. évi évnyitó rendezvényén.

Elmondta, hogy 2014 és 2020 között jelentős német tőke érkezett Magyarországra,

az elmúlt hét évben 134 nagyszabású német kötődésű beruházás valósult meg 7 milliárd euró, mintegy 2500 milliárd forint értékben Magyarországon.

Kiemelte, a kormány azzal számol, hogy a Magyarországot befektetési helyszínnek választó német vállalatok továbbra is itt képzelik el hosszú távú jövőjüket, mivel felmérések szerint a német ipari szereplők jellemzően megtalálják számításukat, és újabb beruházásban érdekeltek.

Magyar Levente jelezte, a magyar kormány a gazdaság szereplőit segítő újabb válságkezelő és növekedést ösztönző programon dolgozik, az eddigi kormányzati támogatásoknak köszönhetően megközelítően 100 német vállalat mintegy 400 millió eurónyi beruházást hajtott végre.

Beszédében Magyar Levente rámutatott arra, hogy míg a rendszerváltás óta szinte minden évben a német vállalatok szerepeltek a magyarországi befektetők listájának első helyén, mostanra ez a helyzet megváltozott,

második éve a dél-koreai cégek lettek a legnagyobb befektetők Magyarországon.

Ugyanakkor a német tőke még mindig a legmeghatározóbb szerepet tölti be a magyar gazdaságban, hiszen a Magyarországon befektetett külföldi tőkeállomány egyötödét Németországhoz lehet kötni.

Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Kijelentette, hogy

Németország Magyarország legfontosabb gazdasági partnere, a magyar gazdaság stabilitásában, fejlődésében nélkülözhetetlen szerepet játszó ország.

Az évnyitón Sávos András, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) elnöke arról beszélt, hogy a kamara célja továbbra is a tagvállalatok sikeres működésének hatékony segítése. Egyebek közt konkrét üzleti szolgáltatásokat nyújtanak, naprakész gazdasági és jogi információkat adnak, érdekképviseletet látnak el. A kamara teljesítményét mutatja, hogy tagvállalataik száma 2020-ban is növekedett, az év végén már 926 tagot fogtak össze.

Sávos András elmondta, a koronavírus-járvány miatt számos tagvállalatuk kihívásokkal szembesült. Tavaly a koronavírus-járvány megfékezésére hozott korlátozások miatt a német bruttó hazai termék több mint 5 százalékkal csökkent, mérséklődött a kétoldalú kereskedelem is,

a Németországba irányuló magyar kivitel mintegy 5 százalékkal, a behozatal Németországból csaknem 10 százalékkal zsugorodott.

Ennek ellenére a tavalyi külkereskedelem a két ország között mintegy 53 milliárd eurót tett ki, és a német befektetők Magyarországon továbbra is mintegy 200 ezer embernek adnak munkát.

A német-magyar kamara elnöke kiemelte, hogy a DUIHK tavaly március óta részt vesz, és javaslatokat tesz azon a fórumon, ahol több minisztérium, kormányzati szervezet, üzleti szervezetek képviselői egyeztetnek hetente a válságkezelési, gazdasági kérdésekről, és egyben megköszönte a magyar kormány nyitottságát és rugalmasságát az üzleti világ felvetéseire.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.