BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GKI: csökken a pesszimizmus az építőiparban

Tovább oldódott a pesszimizmus, javultak a magyar gazdaság közeljövőjét illető várakozások az építőipari cégek körében a GKI februári felmérése szerint. A legfontosabb iparági növekedési korlát a munkaerő- és a kereslethiány és a vevők laza fizetési fegyelme.

Az építőipari termelők hangulatát kifejező bizalmi index februárban hibahatáron belül emelkedett. Ebben a hónapban a magas- és a mélyépítők kilátásai sem változtak érdemben. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos ágazati megítélés havi alapon érezhetően javult, e mutató 11 havi csúcsára ért fel.

A rendelésállományok megítélése valamelyest romlott, míg a foglalkoztatási várakozások kissé markánsabban javultak. Az áremelési törekvések intenzitása februárban alig változott.

A magyar gazdaság egészének közeljövőjét illető várakozások tovább javultak, a pesszimizmus – január után – februárban is oldódott – derül ki a GKI-nak az Európai Unió támogatásával készült Üzleti kilátásokat elemző felméréséből.

Az építőipari termelés volumene tavaly decemberében a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint éves alapon 0,3 százalékkal csökkent, s így

2020 egészében 9,1 százalékos szűkülés következett be.

A vállalatok december végi szerződésállományának volumene 7,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az elmúlt három hónap termelési helyzetének megítélése februárban az előző hónaphoz képest jelentősen javult (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). Ezzel e mutató 11 havi csúcsára emelkedett. Ebben a hónapban a nyers, azaz a szezonálisan nem kiigazított adatok nem mutattak lényeges változást. Februárban a növekvő és csökkenő termelésről beszámoló cégek aránya rendre 8 és 31 százalék, míg januárban 9 és 31 százalék volt.

A magasépítők elégedettsége az év második hónapjában látványosan, míg a mélyépítő cégeké némileg javult. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az építőipari termelés volumene 2020-ben 9,1 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. Ugyanekkor a magasépítés terén 5,7, a mélyépítés terén 13,1 százalékos teljesítmény-csökkenés valósult meg.

A meglévő rendelésállományokra vonatkozó értékelés februárban – havi alapon – enyhén romlott (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). Ugyanakkor a nyers adatok nem utalnak változásra.

Februárban a válaszadó vállalkozások 11 százaléka számolt be magas és 40 százaléka alacsony rendelésállományról. Ugyanez a két arány januárban 9 és 38 százalék volt.

Fotó: Getty Images

E hónapban a magasépítők elégedettsége kissé javult, a mélyépítőké viszont romlott. A KSH adatai szerint az építőipari vállalkozások december végi szerződésállományának volumene 7,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződések állománya 11 százalékkal csökkent, míg az épületek építésére vonatkozók állománya 61 százalékkal nőtt éves alapon.

A foglalkoztatott létszám várható alakulására vonatkozó várakozások februárban egyértelműen javultak (az előző hónaphoz képest, a szezonálisan kiigazított adatok alapján). A nyers adatok is pozitív változást jeleznek. A mostani felmérés során a következő három hónapban a létszám bővítésére és szűkítésére készülő cégek aránya 20 és 10 százalék. Januárban ugyanez a két arány 14 és 10 százalék volt. A KSH adatai szerint az építőiparban alkalmazottak száma 2020 első tizenegy hónapjában összesen 0,3 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál.

Az áremelési törekvések intenzitása februárban nem változott érdemben az előző hónaphoz képest (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). A kiigazítás nélküli adatok az áremelési szándékok nagyon enyhe növekedését mutatják:

az áremelést tervezők aránya a januári 36 százalékról februárra 38 százalékra nőtt, míg az árcsökkenésre számítóké 6 százalékról 3 százalékra csökkent.

A KSH adatai szerint az építőiparban a termelői árak 2020-ben összesen 7,4 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A februári vállalati vélemények szerint a legfontosabb növekedési korlátok a munkaerő- és a kereslethiány. Ezek a cégek bő harmadának okoznak gondot. A vevők laza fizetési fegyelme lényegében minden hatodik céget érinti negatívan.

A magyar gazdaság rövid távú kilátásainak megítélése februárban is javult (a szezonálisan kiigazított adatok alapján), azaz tovább csökkent a korábbi pesszimizmus. A nyers, azaz szezonálisan kiigazítatlan adatok is némi javulást jeleznek: a derű- és borúlátók aránya februárban 21 és 27 százalék, míg januárban 20 és 33 százalék volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.