Tovább javult az adóbeszedés hatékonysága, miután a kivetett és a beszedett áfa különbségének számító áfarés a 2018-as 8,4 százalékról 2019-ben 6,6 százalékra mérséklődött. Míg 2010-ben a kiesés 21,9 százalékos volt, így azóta végbement fehéredés a legnagyobb mértékű volt az Európai Unióban – olvasható az Állami Számvevőszék (ÁSZ) legfrissebb elemzésében.
A számevők hozzátették: az állami bevételek növekedése mellett a gazdaságfehérítő intézkedések fontos hatása, hogy növeli az átláthatóságot, igazságos piaci viszonyokat teremt a gazdaság szereplői számára és jelentősen csökkenti a korrupció lehetőségét.
Bőven van tér az áfa-csalások visszaszorítására, ugyanakkor egyértelmű, hogy az elmúlt évek intézkedései (EKAER, online pénztárgép, online számla) nagyon jelentős mértékben képesek voltak csökkenteni az áfa-kiesést úgy, hogy az általános, kulturális-társadalmi jellegű sajátosságok nem változtak érdemben
– mondta lapunknak dr. Fehér Tamás, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda adótanácsadója.
A szakember kifejtette, feltehető, hogy a közeljövőben, bár csökkenő ütemben, de az áfa-beszedés hatékonysága még tovább tud nőni az online számlázás teljes körűvé tételével.
A szakértő kiemelte, hogy kormányzat már tudatosan törekszik arra, hogy az adóbevételeket a jövedelemadók felől a fogyasztási típusú adók felé terelje,
ezért nem tűnik reálisnak, hogy a közeljövőben érdemben csökkenjen az áfa mértéke.
Ráadásul – folytatta az adótanácsadó – szakirodalmi adatok azt mutatják, hogy az áfa-csökkentés csak esetlegesen szűrődik le a fogyasztók szintjére, mivel a vállalkozók benyelik azt, és a csökkentés gazdaságfehérítő hatása sem igazán kimutatható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.