BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közepes hozammal zárult a cukorrépa szezon

A tavalyi cukorrépatermésért is jobban fizetett a horvátországi gyár a magyarországinál, és valamivel nagyobb területről szállítottak oda répát a magyar termelők – derült ki a cukorrépa-termelők érdekképviseletének adataiból. A termelési kedv jó ideje csökken, elsősorban a cukor alacsony világpiaci ára miatt.

A Magyar Cukor Zrt. kaposvári gyárába 11 690 hektár termését szállították be a gyár szerződéses termelői. Az ország egyetlen cukorgyárában – 16 százalékos cukortartalmú répára átszámítva – 652 685 tonnát dolgoztak fel – mondta a Világgazdaságnak Kelemen István, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének (CTOSZ) főtitkára.

Az átlagtermés (szintén 16 százalékos cukortartalommal) hektáronként 55,83 tonna volt, ami csak közepesnek számít.

A gyárban véget ért a cukorfeldolgozási kampány, amelynek során mintegy százezer tonna fehér cukor készült – mondta a főtitkár. A CTOSZ egyelőre nem kapott híreket az idei szerződésekről, a Magyar Cukor Zrt. mostanában jön ki az ajánlatokkal.

Az utóbbi években horvátországi gyárakba is szállítanak cukorrépát a termelők, elsősorban a jobb fizetési feltételek miatt. A CTOSZ adatai szerint az eszéki gyár 1550 hektárról vásárolt magyarországi nyersanyagot a tavalyi termésből, ez 16 százalékos cukortartalmú répára átszámítva 93 699 tonna. Egy évvel korábban az eszéki és a verőcei gyárba összesen 1217 hektárról szállítottak magyar termelők.

Fotó: Varga György/MTI

Az eszéki gyárat ellátók hektáronkénti átlagtermése 60,45 tonna volt, vagyis jobb azokénál, akik a hazai gyárnak szállítanak.

A horvátországi fuvar jobban megérte: az eszéki gyár tonnánként 32 eurót fizetett a cukorrépáért, míg a kaposvári 26,27 eurót.

Kelemen István szerint az alacsony világpiaci cukorárak folyamatosan vetik vissza a termelési kedvet, ami a termőterület csökkenésén is meglátszik.

A csupán közepes termés az elmúlt évi termelési körülményeket figyelembe véve nem érte váratlanul a szakmabelieket. Talán csak a betakarítás folyhatott viszonylag normális feltételek mellett, egyébként a tavaszi hűvös idő, majd az aszály, utána pedig a helyenként rengeteg csapadék nagy nehézségeket okozott – mondta Kelemen István. Az eső áztatta táblákon kisebb lett a répa cukortartalma. Nehezítette a termelők dolgát, hogy a korábbi csávázószert már nem használhatták, így a kikelt állományok is nagyon heterogének, és sok korai kártevő is pusztíthatott. Ezeket a növényvédelmi problémákat a vetőmagok csávázása híján szántóföldi védekezéssel kellett megoldani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.