BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magas maradhatott a beruházási ráta

A tavalyi negyedik negyedévben felpöröghettek a lakossági és a vállalati a fejlesztések.

A tavalyi negyedik negyedévben kevésbé csökkenhettek a beruházások az előző évihez képest, mint a harmadikban – mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője –, de a visszaesés így is nagyobb volt a bruttó hazai termék (GDP) zsugorodásánál.

Az év egészben 10 százaléknál valamivel kisebb mértékben eshettek a beruházások.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy számol, hogy a tavalyi negyedik negyedévben 5-10 százalékkal csökkentek a beruházások, míg a harmadik negyedévben már 12 százalékkal. Az, hogy a költségvetési szervek tavaly kevesebbet fejlesztettek, az uniós költségvetési időszak kifutásának volt betudható, a vállalatok esetében a koronavírus okozta bizonytalanság volt az ok. Az elemző szerint a beruházások 2020-ra vonatkozó éves teljesítményadata valamivel jobb lehetett az első kilenc hónap 8,6 százalékos visszaesésénél. A Központi Statisztikai Hivatal kedden teszi közzé a tavalyi beruházási adatokat.

A GDP-arányos beruházási ráta 2020-ban 26,8 százalék körül alakulhatott, míg 2019-ben 27,2 százalékos volt az arány

– mondta Németh Dávid. A mutató az év első kilenc hónapjában 27 százalékon állt, de az év végére csökkenhetett a kedvező GDP-adat miatt. Az elemző szerint a készletek jobban csökkenhettek, mint a beruházások, az év végén pedig a nettó export javíthatta a GDP-adatot.

Fotó: Vasvári Tamás / MTI

Regős Gábor prognózisában a tavalyi utolsó negyedévben és 2020 egészében egyaránt 26–27 százalék között alakulhatott a beruházási ráta, az év egészében pedig a 27 százalékhoz állhatott közelebb.

Az első három negyedévben az állami szektor és a vállalkozások is kevesebbet fordítottak fejlesztésre, és ez a negyedik negyedévre is jellemző lehetett

– véli a Századvég elemzője. Az utolsó három hónapban megnőttek az állami kiadások, amelyek egy része állami fejlesztésekhez köthető, de a hatásuk majd a beruházások megvalósulásakor jelenik meg az adatokban. Regős Gábor szerint az önkormányzati forráshiány továbbra is fékezheti a fejlesztéseket, Németh Dávid pedig azt húzta alá, hogy az építőipari beruházások nagyot estek – részben az EU-s források kifutása miatt –, de az idén fellendülhetnek. A lakásépítések eközben jól teljesítettek, ezen belül a lakossági fejlesztések kedvezően alakulhattak. A szakértő arra számít, hogy a vállalati beruházások nőttek 2020 utolsó negyedévében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.