BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszorításokra épül a román költségvetés

A lefaragások és a megszorítások költségvetését dolgozta ki erre az évre a román kormány, amely még így sem tudja hét százalék alá szorítani az államháztartási hiányt. A teljesítetlen ígéretek miatt a nyugdíjasok, az egyetemi hallgatók és a szakszervezetek is tiltakozást helyeztek kilátásba.

Takarékosságra rendezkedik be idén a december óta hivatalban lévő román jobbközép kormány, a koronavírus-járvány okozta válságból való minél gyorsabb kilábalást szem előtt tartva.

Miközben eddig is sejteni lehetett, hogy nem futja például a tavaly beharangozott 40 százalékos nyugdíjemelésre, az csak most derült ki, hogy az öregségi juttatás egyáltalán nem emelkedik az idén, valamint a közalkalmazottak és az egyetemi hallgatók kedvezményeit is visszanyesik.

Ezek azonban egyelőre csak a körvonalazódó megszorító intézkedések, a konkrétumokat a költségvetés tervezete tartalmazza majd, amelyet Florin Citu liberális miniszterelnök ígérete szerint legkésőbb tegnap reggel kellett volna közzétennie a pénzügyminisztériumnak. Erre azonban lapzártáig nem került sor, a hárompárti koalícióban ugyanis súlyos nézeteltérések támadtak a különböző minisztériumok működésre és beruházásra szánt büdzséjének lefaragása miatt. Dan Barna miniszterelnök-helyettes délután úgy nyilatkozott, hogy a költségvetés nagy vonalakban elkészült, az államháztartási hiány pedig el fogja érni a hazai össztermék (GDP) 7,2 százalékát. Florin Citu kormányfő tegnap Brüsszelbe utazott, hogy biztosítsa az Európai Bizottság illetékeseit:

Románia fokozatosan csökkenteni kívánja a költségvetés ­hiányát.

Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

Ennek érdekében mindenekelőtt befagyasztják a nyugdíjakat, és a járandóságok meghatározásához alapul szolgáló úgynevezett nyugdíjpont 1442 lejes (1 lej 73 forint) értékét csak jövő januárban emelik, kiegészítve az inflá­cióval és az éves átlagbér-növekedés 50 százalékával.

Számos nyugdíjasszervezet máris bejelentette, hogy tiltakozásképp utcára vonul, a bukaresti parlamentben tavaly – a jelenlegi kormánypártok honatyái által is – megszavazott jogszabály ugyanis 40 százalékos nyugdíjemelést rögzített 2021-re. Ez azonban 19 milliárd lejes többletköltséggel járt volna.

Eldőlt az is, hogy idén nem emelkedik a közalkalmazottak bére, sőt a miniszterelnök által szerdán ismertetett rendelettervezet értelmében a közszolgák üdülési utalványokat sem kapnak ebben az évben, holott a vendéglátóipar is reménykedett az ágazatot fellendítő kedvezmény folytatásában.

Kilátásba helyezte a Citu-kabinet a közszférában biztosított megannyi bérpótlék lefaragását is, általános felháborodást váltott ki ugyanis a munkaügyi minisztérium napokban közzétett kimutatása, amely szerint az állami hivatalok, minisztériumok dolgozói jelentős juttatásra jogosultak, egyebek mellett stresszpótlék formájában, úgymond a toxikus környezet vagy a számítógép képernyője okozta szemkárosodás miatt. A jelenlegi teljes ingyenesség helyett az egyetemi hallgatók már csak 50 százalékos utazási kedvezményt kapnak a vasúton, emiatt a diákszervezetek is tiltakoznak. A román kormány egyébként 4,3 százalékos idei gazdasági növekedéssel számol, ami viszont optimistább forgatókönyv az Európai Bizottságénál, amely szerint 2021-ben 3,8 százalékkal bővül a román gazdaság. A bukaresti illetékesek határozottan állítják: a nehéz helyzet, a költségek lefaragásának szükségessége ellenére nem terveznek adóemelést vagy újabb illetékeket. „Ez vörös vonal számunkra, amit nem fogunk átlépni” – szögezte le a román miniszterelnök.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.