Az Egyesült Államok GDP-jének 500 milliárd dolláros egyszeri veszteséget jelentene, ha az amerikai vállalatok a felére csökkentenék a kínai befektetéseiket, az összes kínai importárura kivetett 25 százalékos vám pedig 2025-ig évi 190 milliárd dollárjába kerülne az országnak – derült ki az Amerikai Kereskedelmi Kamara és a Rhodium Group által készített jelentésből, amelyben azt mérték fel, milyen következményekkel járna a szakítás a világ két legnagyobb gazdasági hatalma között.
Becsléseik szerint az Egyesült Államok
évi 15-30 milliárd dollárt veszítene, ha felére esne vissza a kínaiak amerikai turizmusra és oktatásra fordított költsége a koronavírus-járvány előtti szinthez képest.
A kínai félvezetőpiachoz való hozzáférés megszűnése 54-124 milliárd dollár közötti bevételkiesést jelentene, és százezer amerikai álláshelyet veszélyeztetne.
Az importtarifák kiterjesztése csak az amerikai vegyiparban 38 milliárdos termelésvisszaesést és közel százezer munkahely megszűnését okozná.
A repülőgépipar évi 51, milliárd, 2038-ig 875 milliárdos kieséssel számolhatna, az egészségügyi berendezések területén pedig ez az összeg elérné évente a 23,6 milliárdot.
Ráadásul ezzel még nincs vége, hiszen a szakítás több országot is arra kényszerítene, hogy átértékelje az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatait, emellett a költségek növekedésével és ennek következtében az amerikai vállalatok versenyképességének csökkenésével járna.
A jelentés készítői ezért csak szűk, az amerikai nemzetbiztonsági érdekek szempontjából indokolt intézkedéseket tartanak ésszerűnek, méghozzá a szövetségesekkel szoros együttműködésben. Az elmúlt négy évben az Egyesült Államok egyoldalú kereskedelmi háborút folytatott Kína ellen, és még mindig évi mintegy 335 milliárd dollár értékű kínai importra érvényes a büntetővám annak ellenére, hogy megkötötték a kétoldalú megállapodást.
Igaz, a koronavírus-járvány miatt Kína tavaly nem tudta teljesíteni az egyezményben vállaltakat.
A két gazdasági nagyhatalom közötti növekvő szakadék komoly hatással lesz az európai vállalatokra is, amelyek erre egyáltalán nincsenek felkészülve, mert egyelőre sokkal jobban foglalkoztatja őket a globális gazdaság lassulása, a kínai vállalatokkal folytatott verseny, a piaci hozzáférés akadályai és a munkaerő növekvő költségei.
Az Európai Unió kínai kereskedelmi kamarája és a Merics kutatóintézet közös tanulmánya szerint pedig jobban tennék, ha addig foglalkoznának ezzel a kérdéssel, amíg nem ez jelenti majd számukra a legnagyobb kihívást.
Különösen az amerikai-kínai technológiai háború jelent majd problémát, a két fél között épülő „tűzfal” megzavarhatja a globális ellátási láncot, amely az amerikai és a kínai technológiától is függ.
Bár az EU és Kína tavaly év végén aláírta az átfogó befektetési egyezményt, európai illetékesek egy része erősen szkeptikus azt illetően, hogy Peking betartja-e a vállalásait, és valóban a jelenleginél tisztességesebb és kölcsönösen előnyös lesznek-e a kétoldalú gazdasági kapcsolatok.
A tavalyihoz képest 28,7 százalékkal többet, 821 milliárd jüant (egy jüan 46 forint) költöttek az egyhetes holdújévi ünnepségek alatt a kínaiak, ez az összeg azonban még mindig elmarad az utolsó koronavírusmentes év, 2019 több mint ezermilliárd jüanos teljesítményétől. A költekezést a járvány miatt bevezetett korlátozások fogták vissza. A pekingi kereskedelmi minisztérium jelentése szerint a koronavírus tavaly soha nem látott csapást mért a fogyasztásra, a kiskereskedelmi forgalom az év egészét tekintve 20,5 százalékkal esett vissza. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.