A tavasszal tapasztalható inflációs megugrás több mint 50 százalékos eséllyel épülhet be tartósan a fogyasztói árindexbe
– mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A gazdaság újranyitását követő kereslet-kínálati sokk miatt fellépő, gyorsabb drágulási ütemre az elsők között figyelmeztető szakértő rámutatott: elképzelhető, hogy a korlátozások feloldása után a piaci szolgáltatók magasabb árazással próbálják majd bepótolni a kiesett forgalmat, és ez ráadásul a megszokottnál nagyobb kereslettel párosulhat. Az elemző hozzáfűzte:
a gazdaságban történt árváltozást mérő GDP-deflátor jóval magasabb értéket mutat, mint a fogyasztói árindex, így az előbbi előbb-utóbb beszivárog az inflációba is.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a múlt héten ismertetett Inflációs jelentésében két, a pénzromlást erősítő forgatókönyvre is felhívta a figyelmet: a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés inflációs hatására már többször figyelmeztetett a jegybank, a legnagyobb veszély azonban az, hogy a tavasszal átmeneti hatások – rendkívül alacsony bázis, magas olajárak, a gazdaság újranyitása – következtében kialakult ideiglenes tényezők akár tartósan is beépülhetnek a fogyasztói árindexbe. A rövid távú inflációs pálya a második negyedév hónapjaiban széles sávban határozta meg az MNB várakozását, azonban az 5 százalék körüli fogyasztói árindexet is elképzelhetőnek tartja.
Az infláció magas szinten ragadásának kevesebb mint 50 százalék az esélye – hangsúlyozta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. A nyári hónapokban visszatérhet az infláció a 2–4 százalékos jegybanki célsávba, várhatóan 3–4 százalék között alakul. Ha mégsem így történne, és júniusban is érdemben 4 százalék felett marad a fogyasztói árindex, akkor az MNB változtathat a monetáris politikáján:
az alapkamathoz várhatóan nem nyúl, az az év végén is 0,6 százalék maradhat. A Palócz Éva szerint 370-es szinten alakuló euró-forint árfolyam mellett az egyhetes betét 0,9 százalékra emelésével reagálhat az inflációs helyzetre az MNB.
A magas inflációra a piacok tőkekivonással reagálhatnak, ami gyengítheti a forintot – hívta fel a figyelmet Virovácz Péter. A rövid hozamok 20 bázispontos emelkedését várják a második negyedév végéig, 2021 végére pedig 1,3 százalékos bankközi kamatokat áraz a piac. Az ING Bank elemzője szerint az egyhetes betéti kamat 1,2 százalékig kúszhat fel, ám ezt az év végére 1 százalékra mérsékelheti az MNB, az alapkamat pedig változatlan lehet 2021-ben. Ha az inflációs várakozások emelkednek, az nagyobb béremelésekhez vezethet, ami ár-bér spirált indíthat be, de ezt az MNB időben felismerheti, és felléphet ellene. Virovácz Péter szerint ha az első jelekre kamatemeléssel reagál a jegybank, megakadályozhatja a tovagyűrűző hatást, és elkerülheti a kereslet-kínálati súrlódás beépülését a fogyasztói árindexbe. A szakértő jövőre 2,8-3 százalékra mérséklődő inflációt vár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.